Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: BALIKESİR’DE TAVUK YETİŞTİRİCİLERİ DEVLET DESTEĞİ BEKLİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de “adeta ekmeğini taştan çıkaran tavuk yetiştiricileri devletten destek bekliyor” dedi.

CHP’li Ahmet Akın TBMM Genel Kurulu’nda Balıkesir’deki bini aşkın tavuk yetiştiricisinin sesi oldu. Genel Kurul’da söz alan Ahmet Akın, Balıkesir’in tavuk yetiştiriciliği ve beyaz et sektöründe önde gelen illerden biri olduğunu vurguladı. Sektörün pandemi sürecinde zor günler geçirdiğini anlatan Ahmet Akın, tavuk yetiştiricilerinin devletin desteğinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Balıkesir’de yaklaşık 4 bin bakıcı ile bini aşkın broiler tavuk yetiştiricisinin ekmeğini adeta taştan çıkardığını ifade eden Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın şöyle konuştu:

“Geçen yıl pandemi nedeniyle zor günler geçiren tavuk yetiştiricileri bu yıl devletin desteğini bekliyor. Çünkü tavuk yetiştiriciliği yapan insanlarımız emeklerinin karşılığını alamıyor. Tavuk yetiştiricilerinin kiloda maliyeti 80 kuruşken, fason üretimleri için firmalardan kiloda 91 kuruş alabiliyorlar. Market fiyatı kiloda yaklaşık 10 lira olan tavuktan, yetiştirici 10 kuruş kazanabiliyor. Bu kazancı da bakıcı masraflarına, bakım ücretine, elektrik ve yaz kış kullandıkları kömürden oluşan girdi maliyetlerine gidiyor. İktidara buradan çağrı yapıyorum: Bir an önce tavuk yetiştiricilerine haklı talepleri olan parasal destekleme için gereken düzenlemeyi yapın!”

nev bandırma