Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ceza Avukatı Nedir, Kime Denir? İşlevi Nedir?

Hukuk sisteminde de Avukatlık Kanunu’nda da avukatlık mesleği adına hukuk dallarına göre bir sınıflandırma veya branşlara göre bir ayrım yoktur. Her avukat her davaya bakma hakkına sahip olmaktadır. Ancak çoğu avukat meslek hayatında belirli dallar üzerine daha fazla yoğunlaşır ve o branşlarda diğerlerine nazaran daha fazla uzman olur.

Hukuk sisteminde de Avukatlık

Ceza Avukatı Nedir?

Toplumda özel hukuk yerine daha çok ceza hukuku ve infazı ile alakadar olan ve bu alanda uzmanlaşmış olan avukatlara ceza avukatı denilmektedir. Ceza avukatları kanunlarda suç ve ceza sayılan hususlarda ve hakkında soruşturma başlatılıp suçlu konuma düşen kişililerin savunmaları ile ilgilenirler. Aynı zamanda müştekilerin şikâyet haklarını kullanımında nasıl bir yol izleyeceği hakkındaki konularla ilgilenirler.

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza avukatları, kanun tarafından suç olarak belirtilmiş davranışların işlenmesi neticesinde ortaya çıkan yaptırımların sebep olduğu davalarla ilgilenir. Aynı zamanda müştekilerin suç duyurusunda bulunması ile başlayan soruşturma davalarıyla da alakadar olurlar.

Ağır ceza ile sulh ve asli ceza mahkemelerinde görülen tüm davalara da avukat olarak ceza hukuku avukatları bakmaktadır. Ceza avukatlarının alanına giren pek çok dava vardır. Bu davaların konuları ise genellikle şu şekilde sıralanabilir;

Yağma suçları

İrtikâp suçları

Kasten adam öldürme suçları

Ağır yaralama suçları

Adam yaralama suçları

Zimmet suçları

Hile yapma ve hileli iflas suçları

Tehdit, şantaj ve hakaret etme suçları

Belgede sahtecilik suçları

Rüşvetten dolayı olan suçları

Taksirli adam öldürme suçu

Yasama organına karşı suç

Düşman devlete mali ve maddi yardım etme suçu

Yabancı devlet aleyhine asker toplamak suçu

Siyasal ya da askerî casusluk suçu

Cumhurbaşkanına suikast veya fiili saldırı suçu gibi çeşitli suçları kapsamaktadır.

Ceza Avukatının İşlevi Nedir?

Ceza avukatının temel görevine bakıldığında hem müştekilerin hem de suçlu konumuna düşen kişilerin savunmalarını üstlenmek olarak tanımlanabilir. Kişinin kanun kapsamında suç teşkil eden davranışlardan birini gerçekleştirmesi ile hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatılır.

Akabinde ilgili mercilerin soruşturma işlemlerini başlatması ile suçlunun savunma hakkı doğmaktadır. Soruşturmanın başlaması, savunma hakkının doğması ile birlikte ceza avukatlarının görevleri devreye girer.

Hazırladığı iddianame ile müvekkilinin taleplerini ve haklarını beyan eder. Suçlu sıfatının kaldırılması ve akabinde soruşturmanın kapanması adına gerekli belgeleri ve varsa delilleri ilgili mercilere sunar ve böylelikle iddianamesini güçlendirir.

Ancak bu işlemleri yerine getirirken hem kanuna hem de ilgili vakaya fazlası ile hâkim bir şekilde işini dikkatle icra etmelidir. Keza iddianamesini yanlış bir madde ile gerekçelendirir veya sunması gereken delilleri sunamaz ise müvekkilinin suçluluğunu kesinleştirir ve müvekkilinin alacağı cezada artabilir.

Ceza Avukatının Danışmanlık Ücreti

Ceza avukat ücreti Türkiye Barolar Birliği tarafından her sene “asgari ücret tarifesi” şeklinde düzenlenir. İlgili mahkemeler adına ayrı ayrı sanık vekilliği ve müşteki vekilliği, belirtilen ücretin altında bir tutar şeklinde belirlenemez. Bundan dolayı ceza avukatı vekillik ücreti bir kesinlik içermez. Ancak Baro tarafından belirtilen asgari ücreti tarifesinin daha üzerinde de bir ücret verilebilir.

Daha fazla bilgi için avgorkemdemircan.com sitesini ziyaret edip iletişime geçebilirsiniz.

nev bandırma