Ceviz Fidanı Fiyatları ve Ceviz Fidanı Sipariş Firmaları 2023 | Bandirma.com.tr

5 Aralık 2023 - 14:06

Ceviz Fidanı Fiyatları ve Ceviz Fidanı Sipariş Firmaları 2023

Ceviz Fidanı Fiyatları ve Ceviz Fidanı Sipariş Firmaları 2023
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2023 - 0:00

14.488
google haberler

Ceviz fidanı fiyatları 34 TL’den başlamaktadır. Hemen Bandırma ceviz fidanı firmalarından sipariş vermek için listemizdeki firma web sitelerini ziyaret edin.

2023 Açık köklü fidan dikim sezonunda Bandırma’da ki Ceviz Fidanı firmalarından fidan siparişi vermeden önce önce önerilerimizi dikkate almanızda fayda vardır. Hızlıca Güneş Fidancılık yetkilisi Müjdat Kargı’nın hazırlığı videoyu da sayfamız altından seyredebilirsiniz. Şimdiden Bol ceviz mahsullü ve bereketli günler dileriz.

Ceviz Fidanı

Ceviz fidanı; ceviz tohumunun ilkbahar aylarında toprak ile buluşması sonrası kısa sürede filizlenip çöğür haline geldikten sonra ortaya çıkan bitkinin temmuz ve ağustos aylarında aşılanıp aradan 2 yıl geçtikten sonra meyve vermeye hazır yeni yerine dikilebilir halde gelişen verimli bir meyve fidanıdır.

ceviz fidanı üretim

Cevizde En Doğru Aşılama Yöntemleri

İki farklı tip aşılama yöntemi sayesinde meyve veren bir ağaç haline gelmektedir. Ceviz fidanı yetiştiriciliğinde göz aşı ve kalem aşı tercih edilmektedir. aşılama yöntemleri göz aşı ve kalem aşıdır.
ceviz fidanı göz aşı

Göz Aşı

Göz aşı yöntemi yukarıda belirttiğimiz gibi ceviz tohumu ekildikten sonra 2.ayda tarlada yapılan en etkili aşılama yöntemidir. Meyve veren ağaçlardan alınan gözlerle yapılan göz aşı ilk yıldan etkisini göstererek aşı yapılan gövdeden ayrılan dalda ufak meyvelerle etkisini göstermektedir.

kalem aşı

Kalem Aşı

Kalem aşı tarlada aşı yapılmayı unutulmuş yada bir şekilde aşısı tutmamış fidanların tarladan sökülerek torbaya alındıktan sonra aralık, ocak aylarında torbadayken fidan tepesinden kesilerek kalem gibi çakma yöntemi ile yapılan yöntemdir. Kalem aşının tutma ihtimali işinin ehli kişilerce yapıldığında çok yüksektir.

ceviz fidanı çeşitleri

En Çok Tercih Edilen Ceviz Fidanı Çeşitleri

Aşı yapılan cinse göre değişmektedir. Yarı bodur ceviz fidanı olarak gelişen Chandler, fernor, fernette, franquette, howard, cisco yurtdışından türetilmiş yabancı cins aşılı ceviz fidanlarıdır. Piyasada altay yada bodur gibi cinslerin ismi geçmektedir ancak bodur yada altay isimli Tarım Bakanlığı onaylı fidan çeşidi yoktur.

tüplü açık köklü ceviz fidanı

Dikim Zamanına Göre Ceviz Fidanları

Ceviz fidanları 2 farklı zamanda dikilebilen meyve fidanlarıdır. Açık köklü ceviz fidanları kasım-mart ayları arasında, tüplü ceviz fidanları ise yılın 12 ayı dikilmektedir. Toplu bahçe kurulumuna uygun olan fidanlar açık köklü fidanlardır. Tüplü ceviz fidanları ise daha çok hobi bahçesi gibi butik işlerde tercih edilmektedir.

mavi sertifikalı ceviz fidanı

Ceviz Fidanı Sipariş Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz fidanı alırken satın alacağınız fidan firmasının resmi ve işinin ehli bir firma olması önemlidir. Sizler için maddeler halinde sipariş öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken detayları maddeler halinde sıraladık.

 • Satıcı firmanın; referansları, web sitesindeki bilgilerin doğruluğu, web sitesindeki görsellerin devamlılığı, web sitesinde satıcı kişilerin kendi resimlerinin bulunması, Google haritalar, Facebook, şikayetvar ve forum sayfalarında varsa yorumları fidanlardan önce firmanın kurumsal kimliğinde güven sağlamaktadır.
 • Satan şirketin; Tarım Bakanlığı onaylı sertifikalarının bulunması. Satış sözleşmesi ve fatura kesimi konusunda mutlaka ısrarcı olunuz. (Mümkünse mavi sertifikalı fidan satan firmaları tercih ediniz.) Örn : http://www.mavisertifikalicevizfidani.com.tr/
 • Satış sözleşmesi konusunda firmadan talepte bulunuz. Eğer firma sözleşmeye gerek yok vs. gibi cümleler ile size gelirse bu firmalardan uzak durmanız önerilir.
 • Fidanların gövdesinde aşı izi olup olmadığını kontrol ediniz. Fidanın cinsini gözlerine bakıp anlamınız pek mümkün değildir. Bu yüzden eşinin ehli biri ancak gözlerine bakıp fidan cinsini anlayabilir. Çevrenizde böyle bir uzman kişi var ise sorabilirsiniz.
 • Fidanlar elinize ulaştığında fidanların kuruluğuna dikkat ediniz. Kasım-Ocak ayları arasında ceviz fidanları her ne kadar dinlenme döneminde de olsa yolda uzun süre sıcakta beklemiş fidanlar dikildiğinde tutmayabilmektedir.
 • Fidanlar elinize ulaştığında kök gövdesinin tam olmasına dikkat ediniz. Eğer fidan tepe noktasında kırık ise pek sorun olmayacaktır.

kaliteli-ceviz-fidani

Ceviz Fidanı Dikilirken ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz fidanı diktikten sonra bakım isteyen budama ve sulama işlerinin doğru yapılması gereken bir fidandır. Sizler için fidan satın aldıktan sonra dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Kök gövdesi kılcal köklerle birlikte tam olmalıdır.
 • Dikilecek alanda su sorunu olmaması en önemli faktördür. Ceviz suyu seven bir ağaçtır.
 • Tozlayıcı cinsleri ile birlikte dikilmelidir. Doğru tozlayıcı cinsler; Chandler ceviz fidanı için franquette, Fernor fidanı için ise fernettedir. 10 adete 1 adet sıralı dikimde tozlayıcı fidan önerilir.
 • Fidan dikildikten sonra hemen tepe budaması ve 1.yılında mutlaka şekil budaması yapılmalıdır.
 • İlk yıldan itibaren meyve vermektedir ancak 5.yıla kadar meyveler olmadan toplanmalıdır. Bu durum ağacın kök ve gövdesinin gelişmesi için son derece önemlidir.

Ceviz Fidanı Fiyatları 2023

Ceviz fidanı fiyatları 2023 yılı ile bilikte tüm satıştaki fidanlarda toplu alımlarda 34 TL’dir. 100 adet civarında alım yapacaksanız 34 TL’den sipariş vermek mümkündür.

bandırma ceviz fidanı firmaları

Ceviz Fidanı Sipariş Verebileceğiniz Firmalar

Bandırma Sahil Yenice Köyü’ndeki ceviz fidanı üretici firmalardan sipariş verebilir bahçe kurulumu öncesi ön bilgi alabilirsiniz.

Ceviz Fidanı Almadan Önce Mutlaka İzlemelisiniz

Hazırlayan : Onur Kutlu
Görseller Kaynak : Güneş Fidancılık

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x