Ceviz Fidanı Çeşit Seçimi ve Dikimi

26 Aralık 2019 Perşembe, 00:16

Ceviz fidanı çeşit seçimi ve dikimi yapılırken, mutlaka dikkat edilmesi gereken fizyolojik ve biyolojik unsurlar bulunmaktadır.

Ceviz fidanı yetiştirmek isteyenler, ceviz fidanı yetiştiriciliği konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalı ve dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat edilmelidir. Ceviz fidanının her süreçte dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Gerek fidan ekimi süreci, gerek iklime ve yetişme alanına göre fidan seçimi yapılması önemli olan hususlar arasında yer almaktadır.

Dikim yapılırken, iklim koşulları mutlaka dikkate alınmalıdır. Sert rüzgar esen yerlere ve don çukuru olan yerlere fidan dikimi yapılmamalıdır. Ceviz fidanı çeşit seçimi de önemli unsurlardan biridir. Ceviz fidanı seçilirken fidanın kökenine, tozlaşmasına ve döllenmesine aynı zamanda arazinin yağış rejimine, meyve özelliklerine ve fidanın türünün verimine dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir şekilde fidan yetiştirilmesi için tüm bu unsurlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Ceviz Fidanı Çeşit Seçimi

Çeşit seçimi yapmak, son derece önemlidir. Seçilecek olan çeşidin iklim ve yükseltisi ile aynı zamanda dikim yapılacak yerin iklim ve yükseltisi birbirine mutlaka yakın olmalıdır. Bazı aşılı ceviz fidanı çeşitleri rutubete karşı hassastır. Bu tür ağaçlar hastalıklara kolay yakalanmaktadır. Bundan dolayı yağış rejimine mutlaka dikkat edilmelidir.

Birden fazla ceviz fidanı dikimi yapılacaksa, çukurların birbirine olan mesafesi son derece önemlidir. Yamaç arazilerde fidanlar arasında en az 10 metre, daha düz arazilerde ise 12 metre mesafe olmalıdır. Bakımı iyi olan bir araziye dikim yapılacaksa bu mesafe yaklaşık olarak 18 metreye dahi çıkartılabilir.

Fidan dikimi yapılan arazide yabancı otların düzenli olarak temizlenmesi yapılmalıdır. Aynı zamanda fidan düzenli olarak sulanmalıdır. Özellikle dikim ilk yapıldığında can suyu mutlaka verilmelidir. Fidanın düzenli olarak sulanması en önemli unsurdur. Öyle ki çeşitli yöntemlerle sulama yapılabilir. Damlama yöntemi en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Ceviz fidanı dikildiğinde genel olarak gübrelemeye gerek yoktur. Fakat toprağın çok kötü olması durumunda gübreleme yapılabilir. Toprak ve su analizi mutlaka yapılmalı ve su kullanılmasına özen gösterilmelidir. Çeşit seçimi konusunda birinci ağızdan destek almak istiyorsanız Yenice Fidancılık http://www.yenicefidancilik.com.tr web sitesi ve telefon desteği ile siz yetiştiricilerin her zaman hizmetinizdedir.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x