Bandırma Reklam Ajansı
bandirma.com.tr

Çeltik Sapından Biyogaz Müjdesi

10 Eylül 2014 Çarşamba, 22:41
google news takip et mobil

Gönen’de pirinç hasadı sonrası tarlalarda artakalan sapları, ekonomiye kazandırmak amacıyla Türkiye ve Almanya Devletinin Uluslar Arası projelerini yürüten “GİZ” Bio Gaz üretmek için fizibilite çalışmaları başlattı.

Gönen Ziraat Odası öncülüğünde Yıldız Otel’deki bilgilendirme toplantısına
Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, Gönen İlçe Tarım Müdürü Hazim Demirhan, Gönen Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı Korkmaz Akıncı, Giz temsilcilerinden mühendis Carsten Linnenberg ve büro yöneticisi Tuba Çırak, Biyogaz Bilgi Teknolojileri Merkezi temsilcilerinden Çevre Mühendisi uzman Çağdaş Gönen, Uzman yardımcısı Feray Polat ve çiftçiler katıldı.

ilgili açıklama yapan Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, ” Bu proje çevresel, ekonomik ve sosyal faydalar gözetilerek oluşturulmuş olup konusu; tarımsal ve hayvansal kaynaklı atıklardan biyogaz üretimi ve elde edilen gazın entegre enerji dönüşüm teknolojilerinde kullanılmasıdır. Günümüzde çöp olarak algılanan çeltik sapı, bir biyogaz tesisinde kosubstrat olarak kullanılabilir ve böylece ek gelir sağlanabilinir. Pirinç hasadından sonra, tarlalarda çürümeye bırakılan çeltik saplarını Bio Gaz üreterek, ilçemiz ekonomisine kazandırmak amacıyla, Almanya Devletinin Uluslar Arası projelerini yürüten “GİZ” ile çalışmalar başlattık. Bu doğrultuda çiftçilerimizi bilgilendirmek için bir toplantı düzenledik. Toplantıda Gönen’e bir biyogaz tesisinin kurulup veya kurulmaması yönünde fikir jimnastiği yaptık. Görüşmeler sonunda böyle bir tesisin Gönen’e ve Gönen çiftçisine büyük fayda sağlayacağı yönünde karar çıktı. İnşallah bu çalışmalarla çıkacak sonuçlar sayesinde, ilçemiz ekonomisine katkı sağlarız” dedi.

İlkhaber Gazetesi

Bir önceki yazımız olan Yeni Sezon İçin Gün Sayıyorlar başlıklı makalemizde açık köklü ceviz fidanı, balıkesir ceviz fidanı firmaları ve bandırma ceviz fidanı hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x