Çelik Çatı

12 Mart 2020 Perşembe, 12:16

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda hızlı bir şekilde kullanım alanı genişleyen çelik çatı sistemleri yükselen bir ivme kazanmış durumda. Garaj, hangar, fabrika veya depo gibi geniş ölçekli birimlerin çatılarında çelik konstrüksiyon kullanılarak pek çok alanda verim sağlanmaktadır.

Betonarme yapılan üzerine eski sistem çelik çatı yapılması uzun vadede ciddi sorunlara neden olmaktadır. Çatı üzerindeki ürünlerin paslanması, yıpranması yada su sızdırması nedenlerle zamanla standart betonarme çatılarda bilinen problemler arasında yer almaktadır.

Çelik konstrüksiyon çatı sistemleri binaya ve kolonlara ek yük getirmeden bina üzerinde şekillenmektedir. İnşası ve montajının kolaylığı sayesinde işçi ve işçilik ücretlerinden ciddi oranda kar elde edilmesi muhtemeldir. Uzun vadeli kullanımlarda bile herhangi bir bakım veya onarıma ihtiyaç duymaması nedeniyle büyük avantaj sağlamaktadır. Çelik çatı zaman içerisinde korozyona uğramadığından paslanma meydana gelmez. Bu sayede ilk günkü sağlamlığından herhangi bir şey kaybetmeden görevini yerine getirmeye devam edecektir.

Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığı gerçeğini her hatırladığımızda çelik çatı sistemlerinin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Kullanıldığı alan içerisinde güvenli hissetmenize katkı sağlayacaktır. Geçmişten bugüne gerçekleştirilen çelik çatı uygulamaları üzerinde deprem sonrasında çok az etki bulunduğu bilinmektedir.

Sadece deprem değil rüzgar veya fırtına gibi doğal etmenler çelik çatı üzerinde herhangi bir olumsuz etki uyandıramazlar. Çeliğin sağlamlığıyla yükselen çatı sistemleri güven verici bir duruşa sahiptir ve çizgisinden asla çıkmaz. Çelik malzemenin farklı malzemelerle karıştırılarak güçlendirilmesi sonucunda herhangi bir esneme payı kalmamakta, uzun vadeli kullanımlarda bile ilk günkü gücünden taviz vermemektedir. Üstelik binanın genel atmosferine ağırlık bazında ek yük bindirmemesi sayesinde genel bina sağlığına da destek olmaktadır.

 

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x