BÜYÜKŞEHİR’DEN TARIMA BÜYÜK YATIRIM

01 Mayıs 2020 Cuma, 13:55
MEYVE KURUTMA
google news takip et mobil

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin hedef projeleri arasında yer alan sebze – meyve kurutma tesisi için ilk adım atılıyor.

Büyükşehir’den daha önce yapılan bir açıklamada, sebze – meyve kurutma tesisinin 3.5 milyon lira maliyetle kurulacağı, bu bedelin 2 milyon liralık kısmının bakanlık hibesiyle gerçekleşeceği belirtilmişti. Söz konusu açıklamada kurutma tesisi ile ilgili şu bilgiler verilmişti:

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı’da 3,5 milyon TL’lik yatırımla sebze ve meyve kurutma tesisi kuruyor. 2 milyon lirası bakanlık hibesiyle yapılacak olan tesiste jeotermal enerji kullanılarak kurutulan sebze ve meyveler ihraç edilecek. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; şehri kalkındıracak, katma değer üretecek ve Balıkesirlilere istihdam alanı oluşturacak projeler geliştiriyor. Seçim sürecinde Sındırgı’ya jeotermal yatırım yapacağının sözünü veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla çalışmalarını sürdüren Strateji Daire Başkanlığı’na bağlı Proje Geliştirme ve Kurumsal Gelişim Şube Müdürlüğü ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Kırsal Alan Planlaması ve Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Jeotermal Enerji ile Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi” Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün SOGEP Güdümlü Programı kapsamında; bakanlık tarafından yatırıma uygun bulundu. 3 buçuk milyon liraya mal olacak olan projenin 2 milyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak kalan kısmı ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden aktarılacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde; Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş., Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, SS Osmanlar Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yaylabayır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek olan “Jeotermal Kurutma Tesisi” Sındırgı’nın Çaygören Mahallesi’nde Sındırgı Belediyesi tarafından tahsis edilen araziye kurulacak.”

TESİS İNŞAAT İHALESİ 13 MAYIS’TA YAPILACAK

Sebze – meyve kurutma tesisinin inşaat ihalesi 13 Mayıs 2020 tarihinde saat 11.00’de Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak. Açık eksiltme yöntemiyle yapılacak ihalede işi yüklenecek tüzel ya da gerçek kişilere 5 gün içinde yer teslimi yapılacak ve tesisin yapımı 180 iş gününde tamamlanacak.

Kurutma tesisi, jeotermal kaynaklardan yararlanılması için Sındırgı’da, 1400 metrekarelik alanda inşa edilecek.

İhaleye katılacak tüzel ya da gerçek kişilerle ilgili en önemli kriter ise, son 15 yıl içinde bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin yüzde 70 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyim belgesi gösterilmesi zorunluluğu. İhaleye katılacak firmalardan ayrıca ekonomik ve mali yeterlilik belgesi de talep ediliyor.

Bir önceki yazımız olan 2020 TURİZM SEZONU NE ZAMAN AÇILACAK ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x