Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

BÜYÜKŞEHİR’DEN BANDIRMA’YA 22 MİLYONLUK YATIRIM!

15 Kasım 2016 Salı, 17:51

Aksakal’daki temel atma töreninde Başkan Mirza ve Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un seviyeli ve esprili bir biçimde birbirleriyle atışması dikkat çekti.

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 12 milyonu bulan altyapı yatırımlarının temel atma törenlerini Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur gerçekleştirdi.

Kırsal mahallerden Aksakal’da uzunluğu 40 kilometreyi bulan içme suyu hattının temelini atan Uğur, ardından Bandırma merkezde yine su hattı temel atma töreni ve 1 ay içinde bitirilmesi planlanan derin deniz deşarjında incelemelerde bulundu.

İlk kademede; Kuşcenneti, Yeşil Çomlu, Kirazlı, Aksakal, Doğa ve Ergili mahallelerini kapsayan ve ardından uç bırakılarak, Ömerli, Doğurca, Yenisığırcı ve Akçapınar mahallerine de taşınacak olan içme suyu temel atma töreninde; BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur halka seslendi.

BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, BASKİ ile ilgili bilgiler verdi.2016 yılının projelerin bitip, temellerin atıldığı bir yıl olduğunu belirten Bayram ”İşi bilen bir belediye başkanı ile çalışıyoruz. İlçe belediyeleriyle uyumlu çalışıyoruz ”dedi.

Törende konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Edip Uğur’a Bandırma’ya başlattığı yatırımlardan dolayım teşekkür etti. Mirza ”Bandırma İlk defa büyükşehirden ciddi bir yatırım alıyor.Hizmet etmenin zevkini birlikte yaşamak istiyoruz.Bize düşen dayanışma içinde hizmet etmek.Biz zaman zaman eleştirilerde bulunuyoruz.Bizde eleştiriye maruz kalıyoruz.Eleştiri olan yerde ilerleme olur.Bandırma’da su fiyatları konusunda büyük eleştiriler var.Bütün Balıkesir’de tek fiyata geçilmeli, diğer büyükşehirlerde tek fiyat uygulanıyorsa öyle olmalı.Bandırma su fiyatlarından şikayetçi. ’Sizde öyle uyguluyordunuz’ diye bilirsiniz. Geçmişi suçlayarak ileri bakamayız. Bandırma’nın su fiyatları konusunda adım atılmasını bekliyoruz. Baraj borcu, 70 milyondu.2.5 yılda Bandırma Belediyesine gelmesi gereken 100 milyon para büyükşehire geçti.” dedi.

Bandırma içinde BASKİ’nin kazılarına da değinen başkan Mirza, bunların zamanında yapılmasını beklediklerini söyledi. Büyükşehir tarafından yapılan su arıtma yerinin yanlış olduğunu da öne süren Mirza  “Önce denize verip sonra tepeye suyu basmak maliyetli ayrıca gelirlerimize de değinmek istiyorum. Bandırma’nın 2013 geliri 85 milyondu, 2015 reel geliri 55 milyon.” dedi. Ordu donatın alanı için yapılacak TEMA park için açılan uluslararası yarışmayı da  gündeme getiren Mirza ”İstenen yer çok geniş tutulmuş, Malta deresini de içine almış keşke bunları Bandırma kamuoyunda tartışsak sonra karar versek.Karşı değiliz. Yeter ki, Bandırma’nın isteği olsun. Dekanlık binası  tarihi dokusuna uygun olarak kullanılsın istedik, bize vermiyorsanız; Ticaret Odasına, üniversiteye verin dedik. Şimdi lokanta ve otel olarak ihaleye çıkıyor.” dedi. Mirza ayrıca, Ana Metal Sanayicileri tarafından yapılmak istenen OSB’ye de onay verdiklerini açıkladı.

UĞUR“BANDIRMA BELEDİYESİ’NDEN  97 MİLYON BORÇ DEVRALDIK”

Edip Uğur ”Yatırımları yapmak üzere geldik. Yatırım maliyeti toplam 12 milyon lira, Bandırmalılar Mirza’yı seçti büyükşehir olarak ta beni seçti.1160 mahalleye dokunuyoruz. Büyükşehir büyük bir proje. CHP o zaman karşı çıkmıştı. Biz Cunda’dan Afşaadası’na kadar büyükşehir olarak gidip yatırımlar yapıyoruz. Bandırma ile ilgili düşüncelerimiz var. Yapacağımız işler var. Çöp toplama işi ilçe belediyesinin topladıktan sonra rehabilitesi büyükşehir’in. Katı atıkla da ilgili ihale süreci devam ediyor. Kırsal dairemizle 825 bin dekar alanda zeytin sineği ile mücadele ediyoruz. Harcadığımız para 8 milyon lira. Bandırma’da itfaiyeye 1 milyon 600 bin yatırım yaptık. Çok amaçlı arazözleri kırsala veriyoruz. Devam eden işlerlimizin tutarı 160 milyon lira, BASKİ kurulmasaydı bu hizmetleri yapmak mümkün değildi.” dedi. Bandırma Merkezde yapılacak yatırımla su kaçaklarının önlenerek Bandırma’nın yüzde 30’una su verileceğini aktaran Uğur ” 2 milyonluk bir harcamayla 1ay içinde derin deniz deşarjı da tamamlanacak.” dedi. Su arıtma sorununa da değinen Uğur ”2018 yılında inşallah temelini atacağız. Başkan Mirza yerine  karşı çıktı ama en uygun yer burası seçilmiş. Bu ezbere değil Çevre Bakanlığı ve İller Bankasının gösterdiği yer.” şeklinde konuştu. Bandırma Belediyesi’nden  97 milyon borç kaldığını ve bu borcun 35 milyonunu ödediklerini belirten Uğur ”Bandırma su fiyatları; biz su fiyatlarını daha önceki belediye meclisinde alınan karar neyse onu uyguluyoruz. Orada aylık fiyat artışı yüzde 1 demişler, biz tefe-tüfe dedik yılık yüzde7-8’e denk geliyor, diğer türlü daha yüksek olacaktı. Arıtmaları yaptıktan sonra tek fiyata geçeceğiz. Dekanlık binası da gar oteli olarak geçiyor. Biz orijinalini yapıyoruz.10 yıldır metruk halde duruyor, biz şimdi ihalesini yapıyoruz. Gar oteli kuruluşunda neyse aynısı olacak,  aynı görevi görecek. Bandırma’ya hizmet edecek, otel olacak. Bandırma’yı Türkiye’nin vizyonu olacak şehir yapacağız. Sayın Başkan biz OSB’nin iznini 1 yıl önce verdik. Bandırma ne istiyor? Yatırım, iş, ihracat istiyor. Biz Türkiye’nin vizyon projelerini Bandırma’da uygulamak istiyoruz. Tematik park yeşil alandan farksız , uluslararası yarışma açıyoruz. Her yerden Peyzaj mimarları katılacak.80 üniversitenin mimarlık bölümlerine de bunu yazdık. Jüri 15 gün içinde Bandırma’ya gelerek burayı inceleyecek. Ben Bandırma’yı dünyaya tanıtıyorum. Bandırma’yı seviyoruz.” şeklinde konuştu.

Akasakal Mahallesi’ndeki temel atma töreninin ardından Edip Uğur ve beraberindekiler  Bandırma merkezde ,mevcut hattın asbest boru ve su kaçakları olması nedeniyle 3.5 kilometrelik içme suyu boru hattı yenileme temel atma törenine katıldı. Projenin,  1 milyon 830 bin lira mal olduğunu  ve Bandırma’nın yüzde 30’una içme suyu sağlayacağını belirten Başkan Uğur, 1 ay içinde tamamlanacak olan Derin Deniz Deşarj hattında da incelemelerde bulundu.

Haber Tufan Dalgıç – Banses Gazetesi

Bir önceki yazımız olan Ceviz Fidanı Satışı Başlıyor başlıklı makalemizde bandırma ceviz fidanı, ceviz fidanı ve ceviz fidanı göz aşı hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

proje-bandirmacomtr