Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Borsa Üreticileri Bilgilendirdi

05 Nisan 2014 Cumartesi, 10:27

hububat-paneliBandırma Ticaret Borsası iş geliştirme eğitimleri kapsamında İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa bölgemizdeki üreticilere yönelik “Buğday hastalıkları ve zararlıları” paneli düzenlendi.

Konferans salonunda düzenlenen panele üreticiler ve muhtarlar katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin;

“Ülkemiz verimli topraklarla kaplı, insanıyla doğasıyla coğrafyasıyla çok büyük bir potansiyele sahip. bu verimli toprakların, havanın, suyun bu muazzam ülkenin aslında bütün ürünleriyle birlikte çok büyük bir değer, çok büyük bir algı yaratabilecek ve müthiş bir zenginlik yaratabilecek potansiyele sahip olduğumuzu hepimiz biliyoruz.Anadolu tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı ve o medeniyetlerin her birini tarımla, toprakla bambaşka bir kültür yarattı. ama bu kadar büyük potansiyelimizi maalesef yeterince kullanamıyoruz. Düşünün ki, sadece Konya ilimiz kadar bir yüzölçümüne sahip bulunan Hollanda, her yıl 80 milyar avroluk tarım ürünleri ihracatı yapıyor. Bu ihracat, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının 5 katından fazladır. Bu nedenle artık katma değeri yüksek, çok kaliteli ürünler yetiştirip, kazanmak zorundayız
Başarının en önemli kriterlerinden birisi yaptığı işi aşık olurcasına sevmektir. İnşallah gelecekte daha fazla üreten, daha kaliteli ve daha fazla kazanan mutlu, huzurlu, herkesin birbirini sevdiği saydığı, barış dolu bir Türkiye olması dileğiyle katılımınız için hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.
İlçe Tarım Hayvancılık Müdürü Osman Sefa Uyar da konuşmasında, Bandırma ve yöresinin, Balıkesir ilinin en büyük ekim alanına sahip bulunduğunu, sık sık köylere giderek, üreticileri, verimli ekim yöntemleri ve sorunlarının çözümü konusunda bilgilendirdiklerini belirtti.
Ardından panele geçildi. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde çalışan ziraat mühendisleri izleyenlere bilgiler verdiler. Panelist ziraat mühendislerinden Yasemin İnce, “hububat küllemesi”, Seyfi Narin, “hububatta pas”, Mehmet Âkif Şimşek, “buğday ve arpada kök ve kök boğazı çürüklüğü”, Savaş Aksoylu, “süne mücadelesi”, Murat Güngörmez, “hububat hortumlu böceği”, Sefa Barış Yıldız, “tarla faresi mücadelesi” ve Şükrü Özdemir, “tarımsal destekler” konularında açıklamalarda bulundular.
Bandırma ve yöresi, 202 bin dekarlık buğday ekimiyle, hububatta ilk sırayı alıyor. ” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017-2018 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

proje-bandirmacomtr