Bira Mayası Nedir? Bira Mayası Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Bandirma.com.tr

8 Aralık 2023 - 19:19

Bira Mayası Nedir? Bira Mayası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bira Mayası Nedir? Bira Mayası Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Son Güncelleme :

12 Haziran 2023 - 18:55

202
google haberler

Bilindiği üzere bira mayası genel itibari ile ekmek, içecek ya da bira üretiminde kullanılan bir çeşit maya olarak karşımıza çıkmaktadır. Brewer’s Yeast olarak da bilinen bira mayası tek hücreli bir mantar olarak bilinen Saccharomyces cerevisiae aracılığı ile üretilmektedir. Aynı zamanda da acı bir tada sahiptir.

Bira mayasının bir besin takviyesi olarak da kullanıldığı görülmektedir. İnsan vücudu için oldukça faydalı olduğu bilinen bu mayanın zengin krom kaynağı olduğu ve buna ek olarak B vitamin çeşitlerini de içerdiği görülmektedir. Doğal bir probiyotik etkisinin de olduğu bilinen söz konusu mayanın vücut içerisindeki sindirim sistemine de oldukça büyük bir katkı sağladığı görülmektedir.

Evde Bira Yaparken Maya Uyandırma İşlemi Nedir, Neden Yapılır?

Ev ortamı içerisinde bira yaparken bira mayasının kullanıldığı bilinmektedir. Söz konusu bu mayalar hem bira kiti içerisinde yer almakta hem de ayrı bir şekilde de satın alınabilmektedir.

Bilindiği üzere mayaların bira sektörü içerisinde kullanımında içinde %7 oranında su içerdiği ve o şekilde kurutulduğu görülmektedir. Bir başka deyiş ile bira kiti ile birlikte gelen bira mayasına herhangi bir işlemden geçirmeden rehidrasyon uygulamasına tabi tutabilirsiniz. Peki rehidrasyon nedir? Rehidrasyon kuru mayanın osmotic sitresi düşürülmesi yoluyla tekrar eski biçimine getirmek demektir. Bu eski halden kasıt ise şişirilmesi olarak özetlenebilmektedir.

Evde Bira Yaparken Bira Mayası Nasıl Kullanılmalıdır?

Evde bira yaparken bira mayasının kullanımında dikkat edilmesi gereken birtakım durumların olduğu görülmektedir. Bira kiti hazırlanan şıra karışımının üzerine serpilerek dökülmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

  • Söz konusu maya paketi karışımın içerisinde daldırılmamalıdır. Bu şekilde olan her bir temastan kaçınılmalıdır,
  • Yukarıda da bahsedildiği gibi bira mayası karışımın üzerine serpilmelidir. Bu serpme işlemi ise karışımın her bir bölgesine eşit miktarda gelecek şekilde olmalıdır,
  • Aynı zamanda söz konusu bu serpme işlemi sırasında hijyen koşullarına da dikkat edilmelidir. Olabildiğinde yüksek hijyen koşulları esnasında direkt olarak serpme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlıklı bir bira ortaya çıkmamaktadır.
  • Bira yapımında en önemli durum temiz bir sudur. Distile olmuş herhangi bir su ile evde bira yapımına başlamamalısınız. Bilindiği üzere bu sular mayanın yaşayabilirliğini de azaltmaktadır. Bu şekilde ise istenilen ev yapımı biraya ulaşılamamaktadır,
  • Bira mayası ev yapımı bira karışımının üzerine serpildikten sonra bu karışım hemen karıştırılmamalıdır. Hemen karıştırma yapmak mayanın hücre duvarlarını zedelemekte ve kırılmasına sebep olabilmektedir. Bu zedelenme sonucunda istenilmeyen sonuçlar meydana gelmektedir,
  • Bunlara ek olarak evde bira yaparken en önemli işlemlerden birisi ortamın sabit bir sıcaklıkta olması gerektiğidir. Bu konu kesinlikle atlanmamalıdır. Bira mayası uygun bir şekilde serpilip karışım kapatıldıktan sonra sabit ısıda iki hafta beklemelidir.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x