Son Dakika
23 Şubat 2019 Cumartesi

Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Fark

20 Haziran 2018 Çarşamba, 09:56

Herkesin temel besin maddelerinden olan yumurtanın renk farklılığının bir anlamı var mı?

Yumurta alırken rengine dikkat ediyor musunuz? Beyaz yumurta mı kahverengi yumurta mı tercih ediyorsunuz? Herkesin temel besin maddelerinden olan yumurtanın renk farklılığının bir anlamı var mı? Cornell Üniversitesi’nden Dr. Tro V. Bui yumurta kabuklarının renk farklılıklarıyla ilgili bir açıklama yaptı. İşte beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki farklar.

Beyaz olan tavuklar

Kabuk renklerini genler belirliyor. Beyaz tüylü olan ve kulak lopları da beyaz olan tavuklar beyaz yumurtalar üretirler.Tüy renkleri kırmızı veya kahverengi olup, kulak lopları da kırmızı olanlar kahverengi yumurtalar üretirler.

Rengi yumurtlamadan birkaç saat önce belirleniyor

Tavuk yumurtalarının içeriği ve kabukları, üreme kanalının en sonunda oluşur. Kabuklara mavi rengini veren pigmentler oosiyaninlerdir. Bunlar, safranın bir yan ürünüdürler. Kahverengi yumurtalara ise rengini kan hücrelerinin yıkımı sırasında yan ürün olarak üretilen porifirinler verir. İlginç bir gerçek, yumurtalara rengini veren bu pigmentlerin yumurtlamadan sadece birkaç saat önce yumurtaya eklendiğidir. Bundan önce yumurtanın belirli bir rengi bile yoktur!

Farklı renklerin farklı besin değerleri var mıdır?

Dr. Tro V. Bui’ye göre, kahverengi yumurtlayan tavuklar daha büyük olmaya meyilli ve bu sebeple kahverengi yumurtlayan tavuklar daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Nitekim bu tavuklar için çok daha fazla para harcanıyor. Beyaz yumurtlayan tavukları yetiştirmek çok daha ekonomik oluyor.

Kahverengi yumurta omega-3 açısından biraz daha zengin

Ancak bu yumurtaların arasında dikkate değer bir fark yok. Lezzet olarak iki yumurta da aynı tada sahiptir. Sadece kahverengi yumurta omega-3 açısından biraz daha zengindir fakat bu fark önemsenmeyecek kadar azdır.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri