Son Dakika
15 Aralık 2018 Cumartesi

Güneş Enerjisi Sistemlerinde Akülerin Kullanım Amacı

26 Ekim 2017 Perşembe, 16:41

Güneş enerjisi sistemleri güneş enerjisini elektriğe çeviren sistemlerdir. Solar sistemlerde elektrik enerjisi üretmek için ve aydınlatmalarda kullanılır. Güneş enerji sistemleri ilk bakışta biraz pahalı gelse de elektriğinizin uzun yıllar boyunca bedavaya geleceğini düşünmek bile güzel. El yakan elektrik faturalarından kurtuluş anahtarıdır. Güneş enerjisi sistemleri deyince ilk olarak akla güneş olmadığı akşam saatlerinde ve soğuk kış günlerinde elektriğin nasıl üretileceğidir. Fakat güneş panellerinde kullanılan sistemler sayesinde elektrik güneş enerjisinin olduğu saatlerde ve günlerde elektriği depolayarak ihtiyaç anında kullanıma hazır bir şekilde muhafaza eder. Her an elektriğiniz hazır durumdadır. Kesintiye uğramaz.

Solar aydınlatmalarda üzerine bağlanan güneş panelleri sayesinde elektriği içine hapsederek güneş batınca devreye girerek bahçenizin ışıl ışıl parlamasını sağlar. Bu efsane görüntünün bedava olması da ayrı bir güzellik…

Güneş Enerjisi Sistemlerinde Depo Görevi Yapan Akülerin Özellikleri

Güneş enerjisi sistemleri için kullanılacak akülerin mutlaka dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekir. Çünkü aküler yüksek sıcaklık ve dona maruz kalacaktır. Isıya ve dona dayanıklı olmayan aküler verimli elektrik üretimi sağlamayacak ve kesintiye uğrayan elektriğinizde fazlasıyla canınızı sıkacaktır. Dayanıklı olmayan aküler ayrıca alev alarak ya da donarak sisteminize zarar verecektir. Pahalı bir sistem olan güneş enerjisi sistemleri için kalitesinden ve dayanıklılığından emin olunan ürünler kullanılmalardır. ,

Güneş enerjisi sisteminde kullanılan aküler jel akü olmalıdır. Jel aküler bakımsız aküler olduğu için su yağ gibi artı sıvı ihtiyacı olmayacaktır. Diğer türlü akünün suyu yağı tükenirse yine aksaklıklar olabilir. Kullanılan aküler kullanılacak yerdeki elektrik ihtiyacına uygun olmalıdır. Hatta gerekli olan elektrik ihtiyacından bir miktarda fazla olmalıdır. Üretim anında kullanılan enerji ve fazladan kullanma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.

Güneş Enerjisi Sistemleri Fiyatları

Güneş enerjisi sistemleri fiyatları kullanılacak elektrik ihtiyacı ile doğru orantılıdır. Elektrik miktarı arttıkça fiyatı da artar. Çünkü üretilecek olan elektrik ihtiyacına uygun sayıda güneş paneline ve aküye ihtiyaç vardır. Ortalama küçük bir köy evinde küçük bir buzdolabı, aydınlatma ve şarj aletini dolduracak olan elektriğe ortalama 2000 TL olan bir güneş enerjisi sistemi yeterliyken daha fazla elektrik için yani buzdolabı küçük değil de büyük boy olursa bu sistem 4000 TL’ yi bulmaktadır. Daha büyük evlerde daha fazla elektriğe ihtiyaç olacağı için güneş panellerinin fiyatı da artacaktır. Güneş enerjisi sistemleri kısa sürede ödediğiniz parayı amorti edeceği için bu fiyatları değerlendirirken bu durumu da göze almak gerekir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri