Başkan Mirza’dan Büyükşehir’de Gelir Sitemi

14 Ağustos 2014 Perşembe, 19:13

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir Büyükşehir Meclis toplantısında yaptığı konuşmanın devamında 6360 sayılı Büyükşehir yasasının ardından bağlanan müdürlüklerin ilçe belediyelerinin gelirlerinin önemli ölçüde azalmasını neden olduğunu söyledi.

Yaşanan uygulamanın ardından Su-Kanalizasyon Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Ulaşım İşleri Müdürlüğü ve buraya bağlı olarak Terminal ve otoparklarında Büyükşehir’e geçtiğini belirten Mirza, bu müdürlüklerin Bandırma Belediyesi’ne önemli gelir getiren müdürlükler olduğunu, yeni yasayla birlikte bu alandaki belediye gelirlerimizin de artık kalmadığını söyledi.

Mirza: “Büyükşehir’e bağlanan müdürlükler gelir getiren müdürlüklerdi. Bizlere devredilen cenaze-mezarlık işlemleriyle birlikte defin işlemleri genel anlamda giderlerinin çok olduğu bir hizmet alanı. Buna ilave olarak yasanın ardından bizlere bağlanan iki büyük belde ve mahalleye dönüşen 32 köyün cenaze işlemleriyle bu hizmet alanındaki giderler daha da arttı” dedi.

Başkan Mirza konuşmasının devamında 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Yasasının Büyükşehir Belediyelerine bağlanan 3 temel hizmeti ilçe belediyelerine devredebildiklerini, yasının buna imkan tanıdığını söyledi.

Mirza: “Bu 3 temel hizmet Mezarlıklar, Terminal ve Otoparklar ve Haller. Bu temel hizmetler ilçe belediyelerinde kalmış olsaydı daha sağlıklı bir yapı oluşturulabilirdi. Ancak görülüyor ki gelir getiren hizmetler Büyükşehir’e giderleri olan hizmetler ilçe belediyelerine. Ben bu noktada Adalet ve denge istiyorum” dedi.

Bunların dışında uygulamadan kaynaklanan sıkıntıların da oluğunu meclis gündeminde yaptığı konuşmada dile getiren Başkan Dursun Mirza, örnek olarak itfaiye müdürlüğüyle yaşanan sıkıntıları ele aldı.

Mirza: “Önceki dönemlerde itfaiye müdürlüğümüze bağlı ekip ve araçlarımızla kentimizin caddelerinin ve kent pazarının kurulduğu alanların yıkanması konusunda çalışmalar gerçekleştirirdik. Park-bahçe çalışmaları ve budama çalışmalarında destek sağlanırdı. Ancak büyükşehir’e devrinden sonra oradaki yetkili çalışan arkadaşımız bundan önceki yapılan hizmetlere katkı sağlamayacaklarını söyledi. Ancak sonrasında Ramazan ayındaki AKP İlçe yönetimin Çınarlı Mahallesinde verdiği iftar yemeği öncesinde o bölgede itfaiye araçları yıkama çalışmaları gerçekleştirdi. Bu çifte standartları da doğru bulmuyoruz. Biz istiyoruz ki çalışmalarımızı güçlü bir dayanışma ve iyi ilişkiler içerisinde yaşadığımız ve hizmet için sorumlu olduğumuz kentler için sürdürelim. Artık seçim söylemleri geride kalmalı. Bundan sonrası hizmet dönemidir. Bunun içindir ki Büyükşehir Belediyemizle birlikte dayanışma içinde halkımıza hizmet etmek istiyoruz” dedi.

MİRZA: BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA GELİRLERİN ARTACAĞI SÖYLENMİŞTİ, ANCAK BUNUN TERSİ OLDU.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ağustos ayı olağan toplantısını Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasında gerçekleştirdi. Toplantı ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un açılış konuşması ve ardından yapılan geçmiş gündeme ait tutanağın oylanmasıyla başladı.

Meclis oturumunun ilerleyen bölümlerinde Belediye Başkanı Dursun Mirza söz alarak yeni Büyükşehir Yasasının yansımaları ve ortaya çıkan olumsuzlukları dile getirdi. Mirza, Büyükşehir Yasasının çıkmasıyla birlikte ilçe belediyelerin gelirlerinin 2,5 katlanarak artacağı, bunun yanında her yerde hizmetlerin sorunsuz bir şekilde yerine getirileceği ve daha güzel bir dönemin yaşanacağı dile getirildiğini ancak gelişmelerin bu yönde olmadığını söyledi.

Başkan Mirza konuşmasının devamında Bandırma Belediyesi’nin 30 Mart Yerel Seçimleri öncesi ve sonrasındaki 5’er aylık dönemlerdeki İller Bankası gelirlerindeki azalmanın ilerleyen dönemde hem Bandırma Belediyesi hem de aynı olumsuzlukları yaşayan diğer İlçe Belediyeleri için büyük sıkıntılar ortaya çıkaracağını söyledi.

Mirza: “Bu ekonomik kayıp biz belediyelerin Yeni büyükşehir Yasasının çıkmasının ardından yaşanan en önemli sorunudur. Ortaya çıkan bu tablonun olumsuzluklarını sadece CHP’li Belediyeler değil aynı zamanda AKP’li Belediyelerde yaşıyor. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Kutlu Creative'den Google Bilgilendirmesi başlıklı makalemizde bandırma internet sitesi, bandırma web tasarım ve google arama motoru kayıt hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr