Son Dakika
20 Kasım 2017 Pazartesi

Başkan Mirza Pazarcıların Taleplerini Değerlendirdi

21 Ağustos 2014 Perşembe, 13:06

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Cumartesi Pazarı’nın Meyve ve Sebzeci esnafıyla bir ara geldi. Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya Oda başkanları ve üyeleri, daire başkanları, meclis üyeleri yer aldı. Toplantının amacının yapılacak olan “Kapalı Pazar” yerinin yapımı süresinde yaşanacak değişimler ve geçici süreyle Cumartesi Pazarının kurulacağı yer konusunda bilgilendirme ve görüş alış verişinde bulunmak olduğu belirtildi.

“Çoğunluğun aldığı karara uyduk”

İlginin yoğun olduğu toplantıda Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza konuşmasında özellikle doğabilecek sıkıntılara çözüm üretmek üzerinde durdu. Mirza; “Bandırma önemli değişimler yaşıyor. Yeni bir dönem başladı. Yeni bir yönetim ve yeni yönetim anlayışıyla sizlere hizmet edeceğiz. Yeni ve önemli bir proje başlıyor. Yıllardır Bandırma’nın beklediği “Kapalı Pazar” yeri projesi başlıyor. Her yenilik, her başlangıç sancılı olur. Sonucunun iyi olmasını diliyor bunun içinde elimizden geleni yapmanın mücadelesini veriyoruz. Eski düzeni bozup yeni bir düzene geçmek ve geçiş süreçlerini yaşamak kolay değildir. Hepimiz birbirimizi anlayabiliriz ve anlıyoruz. Şunu bilmenizi isterim ki biz esnaf dostu bir yönetimiz. Bugüne kadar yaptığımız toplantılarla, yaklaşım ve uygulamalarımızla her zaman esnafın yanında olduk. Eksiklerimiz olmuştur ama kötü niyetimiz ve olumsuz yaklaşımımız olmamıştır. Dolayısıyla işte esnaf odaları başkanlarımız burada hepsiyle iletişim içerisinde olduk. Görüşmelerimiz sürekli devam etti. İnsanların yüzde yüz aynı şekilde düşünmesi mümkün değil. Bizde büyük çoğunluğun aldığı karara uyduk ve bu şekilde de karar alındı.  Kapalı Pazar Yeri Projesinin oluşturulması uzun yıllara dayanıyor” dedi.

“O toplantıya davet edilmedim”

Başkan Mirza konuşmasının devamında yerel bir gazetede yayınlanan haberle ilgili olarak açıklamalarına yer verdi. Mirza: “Dün esnaf odalarımızla yaptığımız toplantıda bir üzüntümü dile getirdim. Bir gazetede okuduğum yazıda Ayhan Gürel pazaryeriyle ilgili bir toplantı yaptıklarını ve yerel yönetimin katılmadığını söylemiş fakat benim böyle bir toplantıdan haberim olmadığı gibi davette edilmemiştim. Daha önce toplantı yapılacağı söylenmişti. Ama toplantının günü ve saatiyle ilgili bilgi yoktu. O toplantıya davet edilmedim. Ben çağrıldığım toplantılara katılmamazlık yapmam. Durum bu şekilde olduğu halde Ayhan Gürel’in bu açıklamasına sitem ettim. Bizim niyetimiz Bandırma için iyi işler yapmak. Olumlu sonuçlar almak ve üzüm yemek. Biz sizlerin içinden insanlarız ben köylü çocuğuyum, esnaflık yaptım. Kimseden çekincemiz ve geri dıumamız söz konusu değildir. Her zaman sizlerle birlikte olmaktan gurur ve mutluluk duyarım” dedi.

“Ben Dursun Mirza olarak Bandırma’nın müzminleşmiş sorunlarını çözmek istiyorum”

Kapalı Pazar Yeri ile ilgili olarak uzun sure Anıtlar Kurulunun onayını beklediklerini belirten Mirza yoğun çalışmalar sonucunda bu sorunu çözdüklerini, ilerleyen dönemde de Bandırma’nın müzminleşmiş sorunlarını çözmek istediklerini söyledi. Mirza: “Kapalı Pazar yeririni yapmak için uzun süre çalışma yaptık. Geçen dönem “Anıtlar Kurulu”ndan izin alamadığımızı anlattık. İzin aldıktan sonra projelerimizi hazırladık. Seçim dönemi geldi, ötelendi. Ben Dursun Mirza olarak Bandırma’nın müzminleşmiş sorunlarını çözmek istiyorum. İlk olarak “Kapalı Pazar” yerini çözmek istiyorum. İki; Cin Çukuru yıllardır mezbelelik olarak duruyor oraya yaşam alanı yapmak istiyorum. Livatya’ya güzel bir projemiz var, yapmak istiyorum. Malta Deresi için güzel bir proje yapmak istiyorum. Tekel binalarını yeniden değerlendirmek, Eski Belediye ve Hal binasını yeni bir kültür merkezi ve gençlik merkezi yapmak istiyorum. Yüzme havuzlarıyla, piknik alanlarıyla sosyal donatılar kazandırmak istiyorum. Bunun için yola çıktım. Bunun ilk adımı Kapalı Pazar yerinin yapılmasıdır. İyi başlar ve iyi devam edersek diğerleri de arkadan gelecektir” dedi.

“Yeni Kapalı Pazar Yerinde tezgahların biçim ve yerleşimlerini, esnaf odalarımızın taleplerine göre yapacağız”

Mirza: “Kapalı Pazar Yeri Projesi için toplantılarımıza Sedat Pekel’in başkanlığı döneminde başladık. Oda başkanlarımız, meclis üyelerimiz, teknik arkadaşlarımızla toplantılar yapılarak konu etraflıca görüşülmüş. Son toplantımızı 4 Temmuz tarihinde gerçekleştirmişiz. 21 Ağustos tarihinde, saat ikide ihalemiz var. Bizim hedefimiz bir yıl içerisinde bu projeyi bitirmek. Şartnamesine 18 ay olarak yazdık, herhangi bir aksilik olma durumu düşünülerek bu şekilde süreçlendirilmiştir.  Projenin ana hatlarında değişiklik söz konusu değil ama tezgah biçimlerinde ve yerleşimde değişiklikler yapabiliriz. Dolayısıyla değişiklik yapabileceğimiz konuları tartışarak ortak bir noktada buluşabiliriz” dedi.

“Esnaf odalarının talebi üzerine Cumartesi Pazarını eski yerine taşıma kararı aldık”

Mirza:“Pazar yerinin inşaatının yapım sürecinde pazarı nereye taşıyacağımızla iligili 7 Mayıs 2013 tarihinde oda başkanlarından bize bir dilekçe gelmiş. Dilekçe de pazar yeri yapılırken çarşı esnafının ve pazarcı esnafının mağdur olmaması nedeniyle Cumartesi pazarının eski yerine kurulmasını istediklerini ve bu çalışmalar için komisyonlar kurularak çalışmaların başlaması için dilekçe verildi. Dilekçede Bandırma Tuhafiye Manifatura ve Kırtasiyeciler Odası, Terziler Odası, Ayakkabıcılar Odası, Bakkallar Odası, Sebze Meyve ve Balıkçılar Odası ve Kasaplar Odalarının imzaları vardı. Bu talep ve araştırmalarımız neticesinde komisyon çalışmalarını başlattık. Oda başkanlarımızla birlikte eski Cumartesi pazar yerine nasıl yerleşeceklerinin kararlarını aldık. 4 Temmuz tarihinde yaptığımız toplantıda ihalenin 21 Ağustos’ta yapılacağı belirlendi ve Cumartesi pazarında açılması tekrar teyit edildi.”dedi.

“Yüzde doksan mütabakat sağlıyorsunuz sonra son aşamada deniliyorki; Biz başka bir yere kuralım”

Mirza: “Ağustos’ta yaptığımız toplantıda başka konular gündeme taşındı. Bize bu sokaklar yetmez, sokaklar dar biz Fatih Caddesine geçelim denildi. Uzun yıllar bir çalışma yapıyorsunuz, yüzde doksan mütabakat sağlıyorsunuz sonra son aşamada deniliyorki ”biz başka bir yere kuralım” Biz arkadaşlarımıza talimatlar verdik ve Sebzeciler Odamızın talepleri gerçekleştirilebilir mi diye çalışma başlattık. Bu çalışmaların neticesin şöyle bir durum ortaya çıktı. Daha önce de pazar o alanda sokak aralarında kuruluyordu. Bir yıl inşaat bitene kadar daha güzel bir kapalı pazar yerine kavuşmak için katlanmalıyız. Yaptırdığımız anketlerde insanlarımızın yüzde seksen’i geçici olarak eskiden Cumartesi pazarının kurulduğu yerde görmek istediklerini belirtmişler. Cumartesi pazarının kurulacağı yerdeki esnafta sabırsızlıkla bekliyor. Bandırma sadece sebzeciler odası üyelerinden oluşmuyor. Diğer odalarımız ve orada bulunan insanlarda bizim insanımız. Orada kurulmasını istiyorlar.

“Pazara gelen esnafın otopark sorununu Cin Çukurunda çözüyoruz.”

Mirza: “Otopark problemini de cin çukurunda çözeceğiz. Cumartesi gününe kadar asfaltta dökülecek. Kapalı otopark açılacak sizlerin araçları için ayrı bir alan oluşturulacak. Bandırmaspor yöneticileriyle bugün konuştuk çok cüzi bir rakam belirlenerek saatlik değil on iki saatlik olacak. Hem esnafın hem de pazara gelen esnafın otopark sorununu orada çözüyoruz. Sokak aralarında mantarlar vardı kaldırdık. Eski cumartesi pazarının alanını bloke ediyoruz. Trafik olmayacak ama fatih caddesinde bunu yapamıyoruz ve pazarda kopmuş oluyor. 4’er metrelik tezgah yerlerini 6 metreye çıkarmayı da kabul ettik. Makul önerileri kabul ediyor gereğini yapıyoruz. Ama daha sonra toplantı yapıp katılmama kararı almışsınız. Ben bu kararın doğru olamadığını düşünüyorum. Siz olmadan Pazar olmaz. Size ihtiyacımız var. Kimse mağdur olsun istemiyorum” dedi.

“Biz inanmadığımız hiç bir şeyi ortaya koymuyoruz”

Mirza: “Biz verdiğimiz sözleri unutmayız. Aramızda Kapalı Pazar yerinin yapılacağına inanmadığımız için kabul ettik diyen arkadaşlar var. Biz inanmadığımız hiç bir şeyi ortaya koymuyoruz. Kapalı Pazar yeri yapılacak. Ana akslar değişmez ama yapım süresince sizler ile detayları konuşup tartışabiliriz. Bizler birlikte olumlu ve faydalı işler yapmanın derdindeyiz. Sizlerde çözüme odaklı olursanız çözülmeyecek sorunumuz yok. Biz ortak çözüm yolları bulmanın derdindeyiz. Kimse mağdur olmasın. İhaleye Pazar tezgahları dahil değil esnafı n memnun olacağı tezgah modeli üzerinde birlikte karar verelim diye ihaleye dahil etmedik. ‘’Herkesin derdi evine ekmek götürmek. Benim de amacım Dursun Mirza olarak Bandırma halkının mutlu olmasıdır. Sebzecisiyle, esnafıyla alışveriş yapan insanıyla amacım sıkıntılarımızı en aza indirmek. Geçici bir süre sıkıntılar çekeceğiz hep birlikte ama daha iyi bir pazar yerine geçeceğiz” dedi.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kutlu Creative'den Google Bilgilendirmesi başlıklı makalemizde bandırma internet sitesi, bandırma web tasarım ve google arama motoru kayıt hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr