Son Dakika
23 Ekim 2018 Salı

BANU AVAR BANDIRMA’DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

06 Aralık 2017 Çarşamba, 09:25

Araştırmacı Yazar Banu Avar, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde ‘Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye’ konulu söyleşiyle üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Bandırma’ya sık sık geldiğini belirten Avar, “Petrol-İş Başkanı Sayın İsmail Kayan ile Bor madenleri ile ilgili görüşüyoruz. Bor madeni bölge için çok önemli. Rektör beyden bu üniversitede kurulan mühendislik fakültesinin müjdesini aldım ve çok mutlu oldum. Çünkü Türkiye’yi kurtaracak çok önemli zenginliklerimiz var fakat bunları kullanamıyoruz. Burada üniversitelere ve sizlere çok önemli bir görev düşüyor. Ben bunları şehir şehir, ülke ülke gezerek anlatıyorum. Türkiye coğrafya olarak çok önemli bir noktada ve zenginliklere sahip… Bir gazeteci olarak 80 ülkeye gittim ve bunları anlatıyorum” dedi.

Türkiye’nin 1947’de IMF’ye girdiğini belirten Avar, bu hareketin Türkiye’nin gelişim sürecinin önünü tıkadığını ve uluslar arası alanda gelişiminin etkisizleştirildiğini vurguladı. Bu tarihten itibaren Türkiye’nin bir sömürü mekanizmasının içine girdiğini belirten Avar, Türkiye’nin bu tarihten itibaren Misak-ı Milli sınırlarını da kaybettiğini söyledi. 1952 yılında NATO’ya kabul edilen Türkiye’de NATO’nun Türkiye’de dini bir eğitim talep ettiğini ancak bunun İslam değil vahabizm olduğunu söyledi. Türkiye’nin uluslar arası güçler tarafından kıskaca alındığını söyleyen Avar, kendi kitaplarından ve başka kaynaklardan referanslarla geçmişte Türkiye üzerine yapılan etkisizleştirme planları konusunda örnekler verdi.

Nasıl işsiz bırakıldığını da anlatan Avar, “Elimde asa, ayağımda çarık Türkiye’yi geziyorum. Çünkü TRT’den atıldım. Özel kanallara da özellikle gidip görüştüm fakat şu anda Türkiye’nin tüm kurumlarında yabancı danışmanlar var ve belgesel yapmam engelleniyor” dedi.

Yeni Dünya Düzeni kavramının Osmanlı İmparatorluğu zamanında da kullanıldığını belirten Avar, “Tüm dünya artık şunu görüyor; gelecek Asya’da. Tüm yer altı ve yer üstü zenginliklerin 4’te 3’ü Türkiye ile Çin arasında. Dünya devleri artık bunu görüyor ve yeni düzen buna göre şekilleniyor. Sizler maalesef üçüncü paylaşım savaşına denk düştünüz. Dünyada ne olup bitiyor anlamak zorundasınız. “Bana ne, sıkıldım” deseniz bile o sistemin içindesiniz, bari bildiğiniz sistemin içinde olun” dedi.

Söyleşinin sonunda öğrencilerle fotoğraf çektiren ve sohbet eden Banu Avar, pek çok üniversitenin konuk listesinde yasaklı olduğunu söyledi. Avar, “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde bu davetleri için çok teşekkür ediyorum. Umarım tekrar sizlerle buluşabiliriz” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017-2018 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr