Son Dakika
25 Kasım 2017 Cumartesi

Bandırma’da Deprem

24 Mayıs 2014 Cumartesi, 12:29

Bandırma’da yaklaşık 1 dakika süren deprem hissedildi. Depremin merkez üssü Yunanistan olarak belirlendi. 6.5 şiddetinde gerçekleşen deprem Marmara ve Ege bölgesinde şiddetli olarak hissedildi.

Ege Denizi Gökçeada açıklarında saat 12:25′te Kandilli verilerine göre 6,5 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası Bandırmalılar sokağa dökülürken gelen Gökçeada yakınındaki Çanakkale’de bazı evlerde ufak çaplı hasarlar meydana geldi. Çanakkale’de 2 vatandaş kendini deprem esnasında panikle düşerek yaralandığı ilk gelen veriler arasında.

Deprem Bolu’dan Edirne’ye, İstanbul’dan İzmir’e, Çanakkale’den Eskişehir’e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Gökçeada ve Şarköy’de yaralananlar oldu. İstanbul ve ilçelerinde de şiddetli bir şekilde hissedilen deprem vatandaşları sokağa döktü.

5 KİŞİ CAMDAN ATLADI

Depremi hissedenler sokaklara dökülürken, 5 kişinin kendini camdan attığı öğrenildi. Sallantıdan dolayı telaş yapan Tekirdağ Şarköy’de 5 kişi pencereden atladı.

Ege’de gerçekleşen depremi Prof. Dr. Ahmet Ercanlar değerlendirdi. Ercanlar’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

SIĞDA OLMASI GÜÇLÜ HİSSETTİRDİ

“Saroz’dan giden fay Yunanistan’a doğru uzanıyor. Bizim korktuğumuz kuzey fayı üzerinde oldu deprem. İstanbul, Tekirdağ klonu üzerinde değil. Saros Körfezi’ne giren Kuzey Anadolu kırığını Gökçeada’nın kuzey batısında oldu. Deprem 5 ve 7 km derinlikte olması nedeniyle özellikle Marmara’da Ege Bölgesi’nin her yerinde Bodrum’a kadar güçlü olarak hissedildi.

Depremin sığda olması güçlü hissettirdi. Deprem yaklaşık kuzeydoğu güneydoğu batısında deniz için bir kırık yarattı. Kırığın boyu 50-60 km uzunluğunda. Bunun arkasından büyük bir deprem beklentim yok ama artçı depremler 5,5’lik olabilir. 15 gün içinde olacaktır. Yazlıklara gidecekler ürkebilir.

BELİRTİSİ 3 YILDIR VARDI

Deprem yapması söz konusu değildir. Deprem belirtisi 3 yıldır veriyordu, depremciklerle kendini gösteriyordu. Özellikle Girit’te 5,5’lik depremleri gördük ama bunları Türk sularına doğru geleceğini 15 gün önce belirtmiştim. Şimdi bize yaklaştı.”

‘BÜYÜK HASAR YAPMAZ’

Habertürk’te konuşan bir diğer deprem uzmanı Şerif Barış ise şunları söyledi: “Bu büyük bir deprem. En yakın yerleşim yeri Gökçeada… 87 km Çanakkale’ye mesafesi var. Türkiye’ye büyük hasar yapmaz. Ancak çok çürük yapılar ve çok büyük panik olursa can kaybı yaşanır. Vatandaşların sakin olması gerekiyor. Herhangi bir deprem beklentisine girmesinler. Bu bizden bağımsız Yunanistan’da olan bir deprem. Bu bir şans. Bu kadar uzak olan deprem sönecek ve hasarını azaltacaktır.”

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr