Son Dakika
25 Kasım 2017 Cumartesi

Bandırma İstanbul’un 3.Köprüsü Oldu

20 Haziran 2014 Cuma, 11:40

Türkiye bugünlerde İstanbul’da yapımı süren 3. Boğaz Köprüsü’nü konuşurken, Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı’nın Roro Terminali’ne demirleyerek 10 ayrı hatta hizmet veren 12 adet Ro-Ro Gemisi, Anadolu ile Avrupa arasında 3. Köprü’yü çoktan oluşturmuş durumda.

Adını “Güvenilir Liman” anlamına gelen Panderma Limanı’ndan alan Bandırma Limanı, tarihi boyunca Anadolu ile Avrupa arasında başarıyla sürdürdüğü köprü görevini şimdilerde Ro-Ro Gemileri ile yerine getiriyor. 2010 yılında işletme hakkı özelleştirilen ve Çelebi Grubu tarafından işletilmeye başlanan Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı, Türkiye coğrafyasında hizmet veren diğer limanlardan farklı olarak, hizmet verdiği bölge ve buna bağlı olarak yük çeşitliliğini karşılayarak ve hemen hemen her tür yük sınıfına hizmet verecek şekilde organize oldu.

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, limanda her geçen gün artan Ro-Ro trafiği hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

GÜNDE 650 TIR GEÇİŞ YAPIYOR

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı’nda bulunan Ro-Ro Terminali’ne Gece 22:00 ile sabah 07:00 saatleri arasında 10 ayrı hatta çalışan 12 adet Ro-Ro Gemisi’nin demirlediğini ifade eden Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, ” Limanmız ; Bölgemiz hinterlandında yer alan tüm ithalatçı ve ihracatçı firmaların dökme katı ve dökme sıvı yükleri, Big bag’ler yada paletlenmiş torbalar içerisinde sevk edilen Genel Kargo yükleri, Hemen her türlü ebatta ve ağırlıktaki Proje Kargo yükleri, her geçen gün farklı yük grubuna hitap edebilen Konteyner yükleri ve günde 650 tır’in geçiş yaptığı Ro-Ro terminali servisi ile 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.” dedi.

Şenel ” Ro-Ro terminalimiz, Bandırma’yı ve dolayısı ile Anadolu’yu Marmara denizi üzerinden İstanbul, Tekirdağ ve hatta Avrupa’ya bağlayan bir çıkış kapısıdır. 22.00 – 07.00 saatleri arasında, 10 ayrı hatta ait 12 adet Ro-Ro gemisi ile her gün 650 araç, Marmara denizini geçerek, İstanbul Ambarlı Limanları, Tekirdağ ve Marmara Ereğlisine ulaşmaktadır.” şeklinde konuştu.

Ro-Ro Terminali’nde verilen hizmetin ülke ekonomisine ticari anlamda kazandırdıklarının yanında karayollarından alınarak deniz yoluna yönlendirilen her ağır vasıta aracın trafiğin daha hızlı ve sağlıklı sürmesini sağlaması bakımından bir kamu hizmeti olduğunu belirten Şenel, ” Ülkemizde yaşanan ve özellikle ağır vasıta araçlarun karıştığı trafik kazalarının önüne, alternatif çözümler yaratılarak, deniz servislerinin de içinde olduğu kombine taşımacılığın yaygınlaştırılması ile geçilebileceğini düşünmekteyiz. Bulunduğumuz coğrafya içindeki tüm deniz yollarını en verimli şekilde kullanabilmek için, limanların büyük bir sorumluluk taşıdığının bilinci ile, Ro-Ro terminalimizde mevcut durumda günde 1000 araca ulaşan kapasitemizi arttırmak için de projelerimiz devam etmektedir.” dedi.

TAŞIMALARIN YÜZDE 65′İ ANADOLU, TRAKYA VE İSTANBUL’A

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, Çelebi Bandırma Limanı’ndan her gece karşılıklı olmak üzere İstanbul – Ambarlı Limanına 6 gemi ile 10 sefer, Tekirdağ Limanı’na 3 gemi ile 3 sefer, Marmara Ereğlisi’ne de 2 gemi ile 2 düzenli sefer gerçekleştirildiğini belirterek, “Gerçekleşen seferlerde, Ege bölgesindeki tesislerden İstanbul ve Tekirdağ Organize Sanayi Bölgelerine hammadde taşımaları, aynı şekilde anılan sanayi bölgelerinden Anadolu’ya sevkedilen mamul madde  taşımaları, Trakya bölgesinde yerleşik hemen hemen tüm zahirecilerin ürünleri, iç piyasada değerlendirilmek üzere Anadolu’ya taşınıyor” dedi. Bu taşımaların yüzde 65′nin Anadolu, Trakya ve İstanbul’daki yerleşik kooperatiflere yapıldığına dikkati çeken Şenel, yüzde 35′lik bölümünün ise bireysel araç sahiplerinin gerçekleştirdiği taşımalar olduğunu ifade etti.

RO-RO FİRMALARI ROFED ÇATISINDA TOPLANDI

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, Ro-Ro gemisi sahibi firmaların, tek sesliliği sağlamak, hizmet ve servis kalitesini arttırmak, çalışılan sektörde birliği ve bütünlüğü korumak, sektörün saygınlığını arttırmak ve Ro-Ro yük, yolcu ve araç taşımacılığının daha ileri seviyelere çıkarılması amacıyla 2013 yılında dernekleşerek ROFED (Kabotaj Hattı Ro-Ro ve Feribot İşletmecileri Derneği) çatısı altında toplandıklarına dikkati çekti. Şenel “Bizim gibi Liman İşletmeleri için, deniz taşımacılığının geliştirilmesinde, güçlü bir muhatap bulmak adına bu tür adımlar çok sevindiricidir. Dernek üyelerinin birliktelikleri ile oluşturacakları samimiyet ve bütünlük, sektörün başarısına hizmet edecek ve büyümeyi hızlandıracaktır. Çelebi Bandırma Uluslararası Liman İşletmesi olarak bizler, Karayolundan alınarak denize indirilen her bir ağır vasıta aracı, trafikte seyreden tüm insanlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk olarak görmekteyiz. Kara Taşımalarından her zaman daha düşük maliyetler sağlaması bakımından da Deniz taşımacılığı, petrolde dışa bağımlı olan ülkemizin, ekonomisindeki ağır yükün kaldırılmasına da hizmet etmektedir. Limanımız, diğer tüm taşıma modlarında olduğu gibi, ithalat ve ihracat ile uğraşan bölgemizdeki tüm firmalarla olduğu gibi, Kabotaj adını verdiğimiz,  iç sularımızda gerçekleştirilen tüm taşımalarda da sektörün Güvenli Limanı olmaya devam edecektir.” dedi.

BANDIRMA ŞEHİR / ÖZEL HABER

HABER – ROPÖRTAJ : NURCAN TAŞKIN

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr