Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Balıkesir Yurt Fiyatları 2024-2025

Üniversite okuyabilmek için stresli, kaygılı ve yorucu günler geride kaldı ve siz artık bir üniversitelisiniz. Ailemden uzakta nerede kalacağım korkusu yaşamanıza hiç gerek yok. Haberimizde Balıkesir 2021-2025 yurt fiyatları ve diğer barınma olanaklarından bahsedeceğiz.

Üniversite okuyabilmek için stresli,

Balıkesir, 1 milyonu aşkın nüfusa sahip bir Ege kentidir. Kentte yaklaşık olarak 36 bin üniversiteli bulunmakta. Şehir ve yurt dışından gelen öğrenciler için kentte devletin KYK yurtları, özel yurtlar, apartlar ve öğrenci evleri gibi barınma imkanı sunulur. Balıkesir Yurt ve yurt fiyatları hakkında detaylı bilgi haberimizde.

Küçük ve güzel Balıkesir’in halkı oldukça misafirperverdir. Gelen öğrencileri kendi çocukları gibi değerlendirirler. En güzel imkanları sunarak okumalarına yardımcı olmaya özen gösterirler. Merkezde ve ilçelerinde üniversite eğitimi alacaklar için çok güzel imkanlar vardır. Üniversite öğrencileri genellikle merkezdeki yurtları toplu taşımalara yakınlığı ve sosyal etkinliklere katılmayı kolaylaştırdığından dolayı tercih etmektedir.

Balıkesir’de Üniversite ve Yurt Olanakları

Balıkesir’de bir tane devlet üniversitesi vardır. Balıkesir Üniversitesi çok köklü bir geçmişe sahiptir. 1910 yılında Karesi Muallim Mektebi olarak eğitime başlamıştır. 1923 yılında eğitin fakültesi olmuş, sonra Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmış en son 1992 yılında Balıkesir Üniversitesi olarak açılmıştır. 2015 yılında ise Balıkesir’in ilçesi Bandırma’da On Yedi Eylül Üniversitesi açılmıştır. Bandırma’da yurtlar kadar apartlar da yaygındır. Bandırma apart veya yurt denilince akla ilk gelen firma, Burhan Nazım Demir‘in işlettiği “Sağlık Apartları“dır. Son derece temiz, ve güvenli olan bu apartları incelemek için referans siteye gidebilirsiniz. https://www.eyurtlar.com/ilce/bandirma-ozel-yurtlari/143 Alt yapı olarak Balıkesir üniversitesine bağlıdır. Balıkesir Üniversitesi’nin, Bandırma, Ayvalık, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gönen, Havran, İvrindi, Kepsut, Manyas, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk ve Altınoluk ilçelerinde meslek yüksek okulları vardır.

İl merkezi ve ilçelerde üniversite okumaya gelen öğrenci sayısı artınca barınma olanları da artırılmaya başlandı. Devletin KYK olanakları yeterli değildir. Kapasitesi az olan KYK yurtlarının fiyatları özellere göre oldukça düşüktür. Modern ve geniş bir alana sahip olan Çağış kampüsü birçok fakülteyi içinde barındırmaktadır. Kampüs içinde gerekli olan her şey mevcuttur. Ulaşımın, barınmanın kısaca yaşamın diğer kentlere göre daha uygun olduğu Balıkesir’de yurt fiyatları da daha uygundur. Kampüse yakın ve tek kişilik odaların fiyatları biraz daha yüksektir. Yakın olması ulaşım sıkıntısı yaşatmaz. Tek kişilik odalarda kişiye ait çalışma ortamı, WC ve duş imkanı bulunur. Kalabalık kişinin kaldığı yurt fiyatları çok daha ekonomiktir.

Balıkesir 2024-2025 Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Üniversiteyi kazanan öğrenciler ve onların ebeveynleri hemen konaklama yerlerini ve fiyatlarını araştırır. Konaklamak için yer araştırmasında ve tercihte geç kalmamak gerekir. Özellikle üniversiteye yakın yurtlar çok çabuk dolmaktadır. Doluluk oranını birkaç gün içinde full yapan yurtlar vardır. Öğrenci evi ve apartlara göre yurtlar daha fazla doludur. Çünkü yurtlarda temizlik ve yemek gibi temel ihtiyaçlar yönetim tarafından karşılanır. Balıkesir yurtlarında genellikle sabah ve akşam olmak üzere iki öğün verilir. Öğün sayısı fiyatları etkiler. Bazı yurtlarda yemek yoktur. Kart sistemi olan yurtlar, isteyene istediği öğünü yiyebilme imkanı sunar.

Yurt fiyatlarında özellikler ve sunulan imkanlar etkilidir. Yüzme havuzu, ücretsiz internet, otopark, spor salonu gibi özellikler fiyatları yükseltir. Modern, lüks ve konfordan yana tercihte bulunacaklar bütçelerinin limitini yükseltmek zorundadır. Yakın konumdaki bir yurda göre aynı özelliklere sahip uzak yurt daha uygundur. Balıkesir’de tek kişilik odalı yurtlar 9000 TL, kalabalık odalar ise ortalama 5000 TL civarındadır.

Yurt, öğrencinin hayatının büyük bir kısmının geçeceği yerdir. Bundan dolayı tercihin doğru yapılması gerekir. Özellikle ders çalışma imkanları iyice sorgulanmalıdır. Her öğrenciye özel ders çalışma ortamı sunan yurtlara öncelik verilmelidir. Kalabalık ortamda kalamayanlar için tekli odalar tavsiye edilir. Alternatif çok olduğundan internet sayfaları aracılığı ile araştırma yapılmalı, karar vermeden önce mekan mutlaka görülmelidir. Eyurtlar.com’dan alınan bilgilere göre 2020- 2021 eğitim öğretim yılı Balıkesir ortalama yurt fiyatları şu şekildedir;

  • Kız öğrencilerin yurtları 9000 TL ile 15.000 TL arasında
  • Erkek öğrencilerin yurtları 9000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Yurt ödemeleri genellikle aylık olur. Fakat Balıkesir’de peşin ödeyenlere yurtlar indirim yapmaktadır. Durumu müsait olanlar değerlendirebilir.

nev bandırma