BALIKESİR EKONOMİSİ DAHA ÇOK TEŞVİK VE YARDIMI HAK EDİYOR | Bandirma.com.tr

6 Aralık 2023 - 21:07

BALIKESİR EKONOMİSİ DAHA ÇOK TEŞVİK VE YARDIMI HAK EDİYOR

BALIKESİR EKONOMİSİ DAHA ÇOK TEŞVİK VE YARDIMI HAK EDİYOR
Son Güncelleme :

08 Eylül 2020 - 9:35

540
google haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’in ekonomisini beraberinde özel sektör girişimciliğini yakından ilgilendiren, Balıkesir’de tartışmalara yol açan Bölgesel Teşvik Uygulamasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sordu. Ahmet Akın, “Ekonomik krizin yarattığı olumsuz etkilerle ülke yangın yerine dönmüşken, Balıkesir ile ilgili alınmış bu karardan vazgeçilene kadar, Balıkesir hak ettiğini alana kadar, konunun takipçisi olacağım. Balıkesir ekonomisinin olumsuz etkilenmesine neden olan bu yanlıştan dönülmeli” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 20 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Balıkesir’in Bölgesel Teşvik Uygulamasında 3 üncü bölgeden 2 inci bölgeye alınmasını Meclis gündemine taşıyarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde, “Sonuçları itibarı ile Balıkesir ekonomisini beraberinde özel sektör girişimciliğini çok yakından ilgilendiren bu konuda Balıkesir ekonomisinin olumsuz etkileneceği endişeleri doğmuştur” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bakan Varank’a şu soruları yöneltti:

  1. Balıkesir için birinci öncelikteki destek mekanizması olan Bölgesel Teşvik Sistemi Bakanlığınızın hangi verilerine dayandırılarak alınmıştır? Bu veriler nesnel değilse hangi öznel verilerdir?
  2. Balıkesir’in Bölgesel Teşvik Uygulamasında 3üncü bölgeden 2inci bölgeye alınması yatırımları olumsuz etkileyecekken bu olumsuzluğun etki analizi ya da benzeri bir ön çalışması yapılmış mıdır? Balıkesir ekonomisinin olumsuz etkilenmesine neden olan bu karar öncesinde bu çalışmalar neden yapılmamış, bu konun taraflarından neden görüş alınmamıştır?
  3. Balıkesir, sanayi yapılanmasını belirleyen, elektrik tüketim miktarları, ihracat miktarı, iller arası ticaret durumu, sanayi üretiminin teknolojik yapısı kriterleri açısından 3üncü bölgede bulunmaktadır. 2inci bölgeye alınma kararının bu veriler ışığında gerekçesi nedir?
  4. Balıkesir’in Kişi Başı Gayrisafi Yurtiçi Hasıla Miktarı 7 bin 943 dolardır. Türkiye ortalamasının altındadır ve 26ıncı sıradadır. GSYH verisi Balıkesir’in 3üncü bölgede olmasını gerektirirken 2inci bölgeye alınmış olması bir çelişkiye işaret ederken nasıl bir gerekçe ile bu hata görmezden gelinmiş, bu karar alınmıştır?
  5. Balıkesir’in 3üncü bölgede olması ekonomik faydasına,  2inci bölgede olması da her ekonomik zararınayken bu kararın değiştirilmesi, Balıkesir’in 3üncü bölgeye alınması için ya da Balıkesir’in ekonomik yararı için Bakanlığınız hangi çalışmaları yapacaktır?

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x