Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BALIKESİR BÖLGE BÖLGE YAZ SEZONUNA HAZIRLANIYOR

Vali Hasan Şıldak, geçtiğimiz
Vali Hasan Şıldak, geçtiğimiz günlerde Körfez Bölgesinde bulunan ilçe yetkilileri ile yaptığı Yaz Sezonu Öncesi Güvenlik Değerlendirme Toplantısının ikincisini Güney Marmara Bölgesinde bulunan İlçe yetkilileri ile gerçekleştirdi.

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Erdek Çetin Prestige Resort Otel’de yapılan toplantıda Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas, Marmara ve Susurluk İlçelerindeki asayiş, trafik ve güvenlik konuları başta olmak üzere huzurlu bir yaz sezonu geçirilmesi için alınacak tedbirler ve yürütülecek çalışmalar kapsamlı olarak görüşüldü.

Toplantıya Vali Şıldak’ın yanı sıra; Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Manyas Kaymakamı Fatih Yıldız, Marmara Kaymakamı Göksel Yüksel, Susurluk Kaymakamı Muammer Köken, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J .Kd.Alb. Tarık Hekimoğlu, Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanı SG Yrb. Umut Yavaş, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Fikret Bakır, İl Emniyet Müdürlüğü KOM ve Asayiş Şube Müdürü Serdar Bayraktar, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü J. Yrb. Ufuk Aruk, İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdür Vekili İbrahim Bayram, bölgede bulunan İlçelerin İlçe Emniyet Müdürleri, İlçe Jandarma Komutanları ve Sahil Güvenlik Komutanları katıldı.

Toplantıda, altı ilçenin 2019-2021 arasındaki dönemde olay sayıları, olay türleri, asayiş, narkotik ve trafik ile ilgili sorunlar geniş şekilde analiz edildi, çözümleri ve uygulamaya konulacak yeni önlemler görüşüldü. Kaymakamlar tarafından ayrıntılı olarak bilgi aktarılan toplantıda 2021 yaz döneminde karşılaşılabilecek sorunlara karşı kolluk birimlerinin yapacağı hazırlıklar belirlendi.

İlçelerin mevcut durumlarını net olarak görmek, eksiklikleri tespit etmek ve yaz sezonu için uygulanacak ilave tedbirlerin uygulamaya geçirilmesinin amaçlandığı toplantıda Vali Şıldak önemli bazı projeli çalışmaların ilçelerdeki uygulamasını da değerlendirdi. Uyuşturucu ile mücadele, kadına yönelik şiddet, asayiş ve güvenliğin sağlanması, turizm sezonunda alınacak tedbirler gibi birçok konuda koordinasyon halinde çalışılmasının, önemli bir geçiş güzergahında olan Balıkesir için öncelikli olduğunu belirtti.

“Vatandaş Huzur ve Güvenlik İstiyor”
Vatandaşın en büyük beklentisinin huzurlu güvenli bir ortamda yaşamak olduğunu belirten Şıldak yaptığı değerlendirmede; “İnsanlar güvenlikle ilgili her türlü kaygıdan uzak yerlerde yaşamak isterler, bizlerin varlık sebebi buraları yaptığımız çalışmalarla huzurlu, güvenli ortamlar hale getirmek. İl ölçeğine baktığımızda, emniyet, jandarma ve sahil güvenlik teşkilatlarına baktığımızda hem araç, gereç hem de personel niteliğindeki yükselmeye baktığımızda çok şanslı durumdayız.  Ben de buradan baktığımda alanına, konusuna hakim istekli, azimli bir kadro görüyorum. Ve ben bu bakımdan şanslı olduğumu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Şıldak açıklamalarına devam ederken; “Karşımızda çok hızlı ilerleme gösteren bir toplum, sosyal medya ve iletişim var. Bu açıdan bakıldığında bizim de her tür sorumluluk üzerimizde. Bu hıza yetişebilmek için kurumların kendisini yenilemesi gerekiyor. Bu toplantılarla da fikir teatisi yaparak bu yenilemeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bu toplantıları bölgesel yapıyoruz ki benzer özellikleri taşıyan, koordinasyon içinde olması gereken ilçelerimiz yan yana gelip birbirlerinden haberdar olabilsin.” ifadelerini kullandı.

“Personel Alanda Dinamik Olmalı”
Vatandaşa karşı personelin kurallar çerçevesinde nezaketli olması gerektiğini vurgulayan Şıldak; “Bizler proaktif ve dinamik, bir o kadar da dirayetli olmalıyız. Bizim yürüttüğümüz görevlerde dirayet gösteremezsek, alan bizim üzerimizde hakimiyet kurmaya başlar. Ama biz alana hakim olmalıyız. Bunlarla birlikte nezaket ve anlayış tabi ki olacak. Buna karşı da kuralların uygulayıcısı; güvenlik birimleri, kolluk birimleri, kısaca bizleriz. Bu yüzden hepimiz bunun arkasında durarak, personelimiz sahada dirayetli yürümeli.” diye konuştu.

Pandemi noktasında da değerlendirmelerde bulunan Vali Şıldak; 1 Haziran itibariyle kontrollü bir şekilde azalacak olan tedbirler konusunda da hassasiyet gösterilmesi, normal hayata dönüşte çok dikkatli olunması, bu geçiş döneminin; tedbirleri kaldırmak, bütün önlemleri bırakmak şeklinde algılanmadan hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
nev bandırma