Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

2024 TURİZM SEZONU NE ZAMAN AÇILACAK ?

2024 turizm sezonu ne

2024 turizm sezonu ne zaman açılacak ? Bu yaz denize girebilecek miyiz ? Yerli turizmciye müjdeli haber. İşte turizm sezonunun açılabileceği tarih. 2024 turizm sezonunun mart ayı ile birlikte herhangi bir aksama olmadan açılması hedefleniyor. Ülkemizde yüzde 82’yi aşan 2.doz aşılama oranı ile birlikte normalleşme 2024 sezonunda herhangi bir kısıtlama olmadan yaşanacağı benziyor. 2023 yazında maske takmadan tatil beldelerinde rahatça gezebiliyorduk. Bu yazda turizm sezonu pandemi döneminden çıkarak normal seyirde çalışmalarına başlayacak. Ancak ülke genelinde %40’a yakın bir zammın konaklama hizmetlerine yansıtılacağı şimdiden konuşulmaya başlandı. Bu yüzden eğer ucuz tatil yapmak istiyorsanız erken rezervasyon fırsatlarını takip edip sizde şimdiden yerinizi otelinizde ayırtın.

Enerji, tarım ve gıda fiyatlarıyla birlikte konaklama sektöründe maliyetlerin sürekli artması, enflasyon rakamlarının yükselmesi ve döviz kurlarındaki hızlı artışlar nedeniyle Türkiye cari açığı kapatmak için ihracat ve turizme daha fazla ağırlık vermeye başladı.

2023 turizm sezonunu geçen yıla göre oldukça iyi seviyede kapatan turizm sektörü, şimdiden 2024 yılına hazırlanmaya başladı.

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, 2022 yılına dair ilk sinyallerin oldukça umut verici olduğunu belirtti.

2021 yılının yaklaşık 20 milyar dolar gelir ve 25 milyon turist beklentisi ile gerçekleşmesi hedefinin halen güncelliğini koruduğunu ifade eden Alşan, şunları kaydetti:

“Beklentilerimizin üzerinde rakamları da yakalayabiliriz. 2022 yılında pandeminin seyrinin yavaşlayacağı öngörüsü, aşılama sürecindeki başarı ve kapasite artışı, COVID-19’lu hayata adaptasyon ve insanların ertelediği seyahat programlarının yaratacağı talep akımı aşikar. Bu durum turizmde çok pozitif bir geri dönüşü dahi tetikleyebilir, buna hazır olmakta yarar var.”

“MART AYININ İKİNCİ YARISINDA TALEP PATLAMASI YAŞANABİLİR”

Ocak – Şubat 2022 aylarında rezervasyon akışlarının yavaş seyredeceğini, Mart ayının ikinci yarısı itibari ile rezervasyonlarda bir talep patlaması yaşayabileceğini öngördüğünü vurgulayan Alşan, şöyle devam etti:

“2022 yılında ülke genelinde 40 milyon turist sayısının üzerinde bir sonuç alacağımızı ve bununla beraber 30 milyar doların üzerinde turizm geliri öngörüsü benim şahsi beklentimdir. 2019 verilerini hatırlamak gerekir ise ülke genelinde 45 milyon turist, 34.5 milyar dolar gelirimiz mevcut. Bu açıdan da ele aldığımızda 2022 yılının normal koşullarda 2019 yılındaki performansa çok yaklaşması beklenen bir sonuç olacaktır. En iyi ihtimalde ise 50 milyon turist 40 milyar dolar gelir beklentisi çok iyi bir geri dönüş olarak kayıtlara geçmeye adaydır.”

HAMİT KUK: TURİZM EKONOMİYE CAN SUYU OLACAK

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Türkiye turizminin başta uluslararası ilişkiler olmak üzere her şeyin normal seyrinde gitmesi halinde 2022 yılı sezonunun daha iyi olacağını söyledi.

“TURİST AÇISINDAN 2018 İLE 2019 YILI RAKAMLARI ARASINDA OLURUZ”

Yurt dışında 2022 turizm rezervasyon sorgulamalarının çok iyi yönde gittiğini ifade eden Kuk, şunları kaydetti:

“Rezervasyon sorgulamalarında 2021 yılına göre çok büyük artış var. Ancak, her şey yolunda giderse 2018 yılı rakamlarını yakalayabiliriz. 2022 turizm sezonu istihdam açığını kapatmada önemli rol oynayacak. 2022 yılı turizmi ülke ekonomisine moral ve can suyu olacak. 2021 sezonunda istihdam da 2019 yılı rakamlarına çok yaklaştık. 2022 yılında da istihdam rakamlarını aşarız. Yolcu yani turist açısından da 2018 ile 2019 yılı rakamları arasında oluruz. Rusya ve Avrupa pazarlarında erken rezervasyon sorgulamalarında artış var. Ancak kesin rezervasyonlar Aralık ve Ocak aylarında netleşmiş olur.”

turizmgunlugu.com

TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY AÇIKLADI

A HABER’e konuşan Bakan Ersoy “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından alınan tedbirlere uyarsak hızlı bir şekilde turizmdeki eski günlerimize döneceğiz. Bu yıl iç turizm geçen seneye göre daha hareketli olacak, vaka sayılarının inmesiyle birlikte ise dış turizmden de rezervasyon taleplerinin artacağını ön görüyoruz. Geçen yıla oranla bu sezonu daha üst sevilerde tamamlayacağız.” dedi.

Mayıs ayında sezonun açılabileceğini duyuran Turizm Bakanı ERSOY iç turizmin bahar aylarında canlanacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye için tünelin ucundaki ışık göründü” sözleri sonrası gözler yeni haftada açıklanacağı konuşulan normalleşme eylem planlarına çevrildi.NORMALLEŞME PLANI İLE TURİZM SEZONU AÇILACAK

Hürriyet Gazetesi’nin takvimine göre, Oktay’ın koordinasyonunda 16 bakanlığın ayrı ayrı yürüttüğü çalışmalarda sunumlar videokonferansla toplanan kabinede yapıldı. Buna göre Türkiye genelinde, iller bazında ve kritik sektörlerde normalleşmeye dönük tüm planlar tamamlanacak. Bakanlıkların ayrı ayrı hazırladığı normalleşme planı, 100 günlük icraat programına benzer şekilde ülke geneline, sektörlere ve illere yönelik yol haritasını içerecek. Erdoğan’ın açıklayacağı planın tüm uygulama aşamaları takvime bağlanacak. Bu dönemde öncelik ekonomiye, ticarete, turizme ve gıdaya verilecek.

avşa adası otelleri

ANTALYALI TURİZMCİLER 15 HAZİRANA HAZIRLANIYOR

TV haberlerine göre ise Antalya’lı turizmciler 15 Haziran sonrası için hazırlıklarını yaptıklarını belirttiler.

KRİTİK TARİH 5 HAZİRAN

Sabah Gazetesi’nin haberine göre Uzmanlar, “Vaka sayıları bayramın etkisiyle yükselirse önlemler arttırılabilir. Ancak bayramda artış kaydedilmezse normalleşmeden söz edilebilir” diyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı sonrası 5 Haziran rakamlarının, tedbirlerin gevşetilip gevşetilmeyeceği konusunda kilit öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Yapılan değerlendirmelerde, bayramdan önceki vaka sayısı ile bayramdan sonraki vaka sayısının kıyaslanmasının çok önemli olduğu belirtiliyor. Yetkililer, “Eğer 24 Mayıs rakamları, bayram sonrası haziranın ilk haftasının rakamları aynı veya çok az fark olursa, o zaman normalleşmeden söz edilebilir. Vaka sayısının binli rakamlarda veya altında olması çok önemli. Eğer bayramın etkisiyle üstüne çıkarsa, farklı önlemlerin alınması gerekebilir” dediler. Bu nedenle 5 Haziran’da ortaya çıkacak verilerin, yeni kararlar alınmasında etkili olacağı ifade ediliyor.

bahar aqua resort

27 MAYIS AÇILIŞ TARİHİ

Cumhurbaşkanlığı normalleşme takvimine göre 27 Mayıs’ta tüm otel, apart ve pansiyon hizmeti veren turizm işletmelerinin açılması öngörülüyor. Bir çok işletmecinin tesislerinde hazırlıklarına başladığı öğrenildi.

2020 TURİZM SEZONU NE ZAMAN AÇILACAK : 18 NİSAN HABERİ

BAYRAMDA OTELLER AÇILACAK MI? : 25 NİSAN HABERİ

NORMALE DÖNÜŞ NASIL OLACAK : 28 NİSAN HABERİ

KORONAVİRÜS SERTİFİKALI OTELLERİN ŞARTLARI BELLİ OLDU : 02 MAYIS HABERİ

TURİZM BAKANLIĞI GENELGEYİ YAYINLADI16 MAYIS HABERİ

UYGUN FİYATLI AVŞA ADASI OTELLERİBakan Ersoy’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

– Bu sene 58 milyon turist hedefimiz vardı.

– İnşallah Ramazan Bayramında tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak.

– Askıdaki personel kısa çalışma programına dahil edilebiliyor. İşletmeler personelini çağırsın ve programdan yararlandırsın.

– Tiyatrolar için de destek paketi hazırlandı.

A Haber

nev bandırma