Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Avşa Adası

Avşa Adası Marmara Denizi’nin güney batısında yer almakta olup Balıkesir ilimizde yer almaktadır. Toplam yüzölçümü 36 km² olan Avşa’nın güneyinde Yiğitler Köyü batısında bir deniz feneri bulunan Hayırsız Ada yer almaktadır.

Avşa Adası Marmara Denizi’nin

Avşa Adası Doğal Yapısı, Bitki Örtüsü ve İklim Özellikleri

Avşa Adası genel olarak kumlu toprak yapısına sahip olup granit taşların oldukça sık yer aldığı bir adadır. Adanın doğu kısmında kısmen ağaçlıklı bir bölüm yer alırken batısında alüvyal kıyı ovası yer almaktadır. Adada bağcılık kültürü oldukça gelişmiş olup adanın büyük kısmı asmalar il doludur. Ada Marmara’nın orta bölümünde yer almakla birlikte hem Akdeniz hem de Karadeniz ikliminin özelliklerini yansıtmaktadır. Yaz sıcaklığı 30 derecenin üzerindedir, kuzeyden esen kuvvetli rüzgarların etkisiyle denizi oldukça köpüklüdür ve turistleri bu yapısı itibariyle çekmektedir. Ada’ya deniz tatili için gitmek istiyorsanız Haziran ayından Ekim ayının başına kadar tatile gidebilmeniz de adanın en çok tercih edilmesini sağlayan faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır

avşa adası ulaşım

Avşa Adası Gezilecek Yerler ve Tatil Önerileri

Avşa adası gezilecek yerler ile ilgili ve tatilinizi zenginleştirecek önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz:

  • Adanın dört bir yanını kendi aracınızla ya da her gün gezi motorları ile gezebilir ve inceleyebilirsiniz.
  • Ada’da gezilecek en popüler yerler olarak Değirmen, Çınar Köyü, Kumburnu, Mavi Köy, Manastır, Beyaz Saray, Kumtur ve Yiğitler Köyü’nde yer alan Altın Kum mekanları yer almaktadır.
  • Adanın içinde herhangi bir yeri gezmek ya da herhangi bir yere gitmek isterseniz kenarları açık olan küçük treni kullanarak seyahat edebilirsiniz.
  • Adada yoğun olarak bağcılık kültürü devam ettirildiğinden şarap içmeyi seviyorsanız çok ilginç ve özgün şarap tatlarıyla tanışabilirsiniz. Aynı zamanda adanın ünlü yemeklerini de deneyebilirsiniz.
  • Güneşin batışı adadan oldukça güzel bir şekilde gözlemlenmekte olduğundan adaya gelen turistlerden çoğu gününü akşam günbatımını izleyerek geçirmektedir.
  • Avşa kumsalı yemyeşil sahil şeridinde yer aldığı için deniz tatilinizi yaparken bir yandan doğanın yeşili ile iç içe olarak huzur bulabilirsiniz.

avşa adası ulaşım

Avşa Adası’na Ulaşım

Avşa Adası’na ulaşım İstanbul Yenikapı, Bostancı ve Avcılardan sadece bahar aylarında hafta sonu ve yaz aylarında her gün düzenli hızlı feribotlarla sağlanmaktadır. Tekirdağ ve Erdek’ten yaz kış düzenli arabalı vapurlarla Avşa’ya gelebilirsiniz. Tekirdağ’dan Öz Kaptan, Ömer Kaptan Adalar 1 ve  Yavuz Naz gemileri hizmet vermektedir. Erdek’ten ise Gestaş arabalı vapurlarla Avşa’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Avşa adası otelleri

Avşa Adası Konaklama Önerileri

Avşa Adası‘na geldiğinizde konaklamak için bir çok seçeneceğiniz olacaktır. Ancak biz adaya gelmeden önce mutlaka bir Avşa Adası oteli yada apartı ile iletişim kurup mutlaka erken rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Avşa Adası otelleri az sayıdadır. Ada merkezinde sayısı 10’u geçmeyecek kadar azdır. Merkeze 5 dakika mesafede Yiğitler Köyü’nde ise 4 havuzlu otel vardır. Avşa Adası genelinde pansiyonculuk hakimdir. Avşa Adası pansiyonlarında fiyatlar çok uygundur. Yaz sezonunda Günlük kişi başı 50 TL 2 kişi 90 TL’ye dahi kalabilirsiniz. Avşa Adası otellerinde ise fiyatlar kahvaltı dahil 100 TL’den başlamaktadır.

Avşa Adası tatil rehberi https://avsa.bandirma.com.tr sizlere adaya gelmeden önce konaklama ihtiyaçlarınız için bir rehber olacaktır. Avşa Adası otelleri ve pansiyonlarını objektif bir şekilde tanıyacak gerçek misafir yorumlarını okuyarak konaklamak istediğiniz apart yada oteli siz gönül rahatlığı ile seçebileceksiniz.

avşa adası otelleri

nev bandırma