Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır? | Bandirma.com.tr

30 Kasım 2023 - 06:59

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?
Son Güncelleme :

09 Aralık 2022 - 9:46

214
google haberler

Araç değer kaybı nasıl alınır sorusu birçok araç kazası meydana gelen ve ödeme almak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Bu ödemeleri almak isteyen kişilerin ilk olarak kendilerinden istenen şartları yerine getirmesi, ardından da evrakları hazırlamaları gerekir. Ardından da belirli başvurular yapılmalıdır. 

Değer kaybı nasıl alınır kısmında bireylerin ilk olarak kazada kusurlu olan araçların sigorta şirketlerine başvuru yapması gerekir. Eğer bu şirketler tarafından 15 gün içerisinde geri yanıt gelmezse de bireyler sigorta tahkim komisyonu ya da ticaret mahkemeleri üzerinden başvuruların yapabilirler.

Başvurular yapılırken bireylerin gerekli evrakları da hazırlayarak yanında bulundurması gerekir. Bu süreçte gerekli olan evraklar listesi;

  1. Araca ait ruhsatı
  2. Hasara ait olarak tutulan tespit tutanağı
  3. Araç için kaza ardından ekspertiz raporu
  4. Hasarı net bir şekilde gösteren, her açıdan net olarak çekilmiş fotoğraflar
  5. Kazanın meydana gelmiş olduğu an tutulan kaza tutanağı

Yukarıda yer alan evrakların hazırlanması ardından başvurular yapılmalıdır. 

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı nedir sorusu genel olarak incelenecek olduğu zaman araçlarda oluşan kazalar ardından gözlenir. Kaza meydana gelmeden önce araçların ikinci el piyasa fiyatı ile kaza ardından satış fiyatları arasında farklar meydana gelir.

Arada meydana gelen farklar bireylerin maddi anlamda sorun yaşamasına neden olur. Bu yüzden de bireyler kendi ödemeleri almak için harekete geçerler. Her ne kadar kazalar ardından araçlar uzman ellerde sıfır ve orijinal parçalar ile tamir ettirmiş olsalar bile yine de tramer kayıtlarında yer alacaktır. 

Bu durumda araçların satışları sırasında maddi anlamda araç sahiplerinin zarar etmesine neden olur. 

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır kısmı için araç sahipleri her ne kadar kendileri için net bir formül arıyor olsalar bile böyle bir formül yoktur. Değer kaybı hesaplama sırasında araçlara ait belirli faktörlerin gözler önüne alınması gerekir.

Hesaplama sırasında baz alınması gereken durumlar;

  1. Trafik kazaları meydana gelirken araçların son hızları ile beraber km cinsi 
  2. Araçlar ilk olarak hangi tarihte trafikte yer almış olduğu 
  3. Araca ait hasar geçmişi var mı, nitelikleri nelerdir
  4. Aracın markası ile beraber modeli
  5. Aracın hangi tarih içerisinde üretilerek trafikte yer aldığı 

Yukarıda yer alan faktörlerin gözler önüne alınması ardından başvuru sonucunda ne kadar ödeme alınacağı belirlenir. 

Araç Değer Kaybı Başvuru Süresi

Araç değer kaybı başvuru süresi ne kadardır ya da net bir süre var mıdır gibi konular oldukça merak edilen detaylar arasındadır. Bireylerin başvuru yapabilmesi için kaza meydana gelmesi ardından en geç iki yıllık süreç içerisinde başvuru yapması gerekir. Eğer iki yıl içerisinde gerekli başvurular yapılmaz ise de zaman aşımına uğrar ve bireyler her ne kadar ödeme almak için hak kazanacak olsalar bile başvuruları ret edilir. 

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır?

Araç değer kaybı başvurusu yapmak için bireylerin ilk olarak kazaya neden olan aracın sigorta şirketi üzerinden başvurular yapılır. On beş gün kadar süre içerisinde eğer başvurular için sonuç gelmezse de Sigorta Tahkim Komisyonu ya da ticaret mahkemeleri üzerinden başvurular yapılabilir.

Sigorta tahkim komisyonu her zaman en adil kararları verirken başvuruların kısa sürede sonuçlanması için yer almaktadır. Gerekli şartları yerine getiren ve evrakları hazırlayan kişiler başvurularını kendileri için uygun olan yerden yaparak da alabilirler. 

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x