Alez Nedir? | Bandirma.com.tr

30 Kasım 2023 - 07:34

Alez Nedir?

Alez Nedir?
Son Güncelleme :

20 Aralık 2022 - 15:51

380
google haberler

Sağlıklı ve konforlu bir uyku için yatak temizliği son derece önemlidir. Yatağın kirlenmesini engelleyen ve kolay temizlenmesini sağlayan alezler özellikle uyku kalitesine önem verenler tarafından büyük beğeni görüyor. Hem yetişkinlerin hem de çocukların yataklarında kullanılan alez yatağın kirlenmesini önlediği gibi aynı zamanda mayt ve bakteri oluşumuna da izin vermiyor.

Yatak veya yastıkları çevresel kirlerden korumayı sağlayan alez çarşafın altına serilen bir tekstil ürünüdür. Özellikle sıvıların yatağa geçmemesi için iyi bir bariyer görevi görüyor. Dört köşesinde bulunan lastiklerle yatağa muntazam bir şekilde serilen alezin kullanımı son derece kolaydır.

Alez Nasıl Kullanılır?

Normal şartlarda yastık veya yatakların haftada bir ya da 10 günde bir temizlenmesi gerekiyor. Fakat alez kullanılan tekstil ürünlerinin temizliğini ayda bir yapmak yeterli oluyor. Alezi kullanmaya başlamadan önce ilk olarak yatağın boyutuna uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Tek kişilik, çift kişilik, çocuk ve beşik gibi farklı yatak boyutlarına özel üretilen çeşitler vardır. Yatağa uygun seçilen alez kullanılmadan önce ılık su ile yıkanmalıdır.

Temiz alez yatağa köşelerdeki lastiklerle tutturulur. Bu aşamada yönünün düz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra üstüne çarşaf serilir. alez kullanıma hazırdır. Yastık için kullanılacaksa yastığın beyaz astarının üzerine geçilir. Üzerine de yastığın kendi kılıfı takılır.

Alez Nasıl Yıkanmalıdır?

alez temizliği oldukça kolay ve pratiktir. 30 günde bir temizlemek yeterli oluyor. Dokusu gereği üzerindeki kir ve lekeler rahat bir şekilde temizleniyor. Su geçirmez yapısının bozulmaması için yıkama talimatına uygun hareket etmekte yarar var. Koruyuculuğunun ve dayanıklılığının uzun yıllar devam etmesi için iki farklı yöntemle yıklayabilirsiniz.

Alez yıkama yöntemleri şu şekildedir:

  • Elde yıkama
  • Makinede yıkama

Elde yıkamak ürünün uzun ömürlü olmasını sağlar. Elde yıkama yaparken öncelikle ılık suda kumaşı 30 dakika kadar bekletmek gerekebilir. Bu aşamada tercihe göre leke açıcı bir deterjan kullanarak daha profesyonel yıkama işlemi yapabilirsiniz. Zaten kolay temizlenen bir yapısı olduğu için hafifçe çitileyip, durulamanız yeterlidir. Temizlenen alezi güneş görmeyen havadar bir yere sererek kurumaya bırakabilirsiniz.

Makinede yıkama yapmak her zaman daha cazip geliyor. Fakat makinede yıkanan alezin yıpranmaması için en fazla 30 derece sıcaklık tercih edilmelidir. Ayrıca yıkama işleminin ardından hiç beklemeden asılmalıdır.

Alez Çeşitleri ve Boyutları

alez yatağı korurken aynı zamanda çarşafın da yataktan kaymasını engeller. Piyasada iki farklı çeşidini bulmak mümkündür. Bu çeşitlerden birincisi; alt katmanında sıvı geçirmeyi engelleyen, üst katmanında ise konfor sağlayan dokuya sahiptir. Diğer çeşidinde ise pamuklu ve kapitone yapısı mevcuttur. Bu çeşit çarşafın kaymasını önleyerek yatağın derli toplu durmasını sağlar.

alez boyutları da farklılık gösterir. Standart çift kişilik alez 160 x 200 santimetre boyutlarında üretiliyor. Daha büyük yataklar için bu ölçü 180 x 200 santimetre boyutlarına kadar ulaşabiliyor. Piyasada maksimum 200 x 200 santimetre ölçüsünde kare çeşitleri de bulabilirsiniz. Çift kişilik yatak boyutları değişkenlik gösterdiği için özel üretim alez boyutları da piyasada yer alıyor.

Ürünün ölçüsü mutlaka yatakla uyumlu olmalıdır. Uygun ürün tercihi için yatağın enini ve boyunu ölçmeniz yeterlidir. Tek kişilik alez 90 x 190 santimetre veya 100 x 200 santimetre boyutlarda üretiliyor.

Alez Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Çocuk, tek kişilik ya da çift kişilik yataklar için en üst düzeyde korumayı sağlayan alez çeşitlerini hepsinerakip.com güvencesiyle satın alabilirsiniz. Yatağın ömrünü uzatan oldukça etkili bir ev tekstil ürünüdür.

Yatak ile cilt arasındaki sıvı alışverişini de minimum seviyeye indiren bu ürün yatağın bileşenlerinin bozulmasını engelliyor. Fakat her üründe aynı performansı almak pek mümkün değildir. Bu yüzden mutlaka araştırma yaparak en güvenilir olan ürünü tercih etmeniz gerekiyor.

Alez alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Üretim aşamasında herhangi bir kanserojen madde kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir.
  • Muşamba yüzeyi kalın olmalıdır.
  • Üst katmanı gerçek pamuktan yapılmalı.
  • Yatağın ölçüsünü uygun olmalı.

Kaliteli, güvenilir ve uzun ömürlü bir ürün satın almak istiyorsanız güvenilir üreticileri tercih etmelisiniz. Özellikle günün 6-8 saatini yatakta geçirildiği varsayılırsa alez seçimi büyük önem arz eder. Dinlenmiş bir şekilde uyanmak ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşamak için ürünün kalitesinden ve güvenirliğinden emin olmalısınız.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x