Son Dakika
23 Şubat 2019 Cumartesi

AKIN’I HERKES BAĞRINA BASIYOR

21 Haziran 2018 Perşembe, 09:39

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet AKIN,  seçim çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. “Balıkesir benim ailem” diyerek yola çıkan çalışkan Milletvekili Akın’ın salı günkü çalışma adresi Bigadiç oldu. İlçe halkından yoğun ilgi gören Akın’ın çalışmalarının detayları şu şekilde;

Akın ilk olarak, Bigadiç Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü “Bor İşletme Müdürlüğü”nü Bigadiç İlçe Örgütü ile birlikte ziyaret etti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 13. Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’nin bor devrimini anlattı. Akın, “Bunların Enerji Bakanı bor ile borcamı ayırt edemiyor, borun gelişmesine katkı sağlayamazlar, onlarda ne ufuk var ne vizyon” dedi.

Akın sonrasında Bigadiç Çamköy, Emirler, Çeribaşı, İlyaslar, Salmanlı mahallelerini ziyaret ederek, yurttaşlarla buluştu. Akın, “Tarım sektöründeki geriliyor. Çiftçilerimiz, yüksek girdi maliyetlerini karşılayamıyor. İthalat nedeniyle eziliyor. Düşük ürün fiyatları yüzünden tarlasını terk ediyor. Tarım konusu hem tarım üreticilerinin emeklerinin karşılığını alamamaları, hem de kentlerdeki yurttaşların ucuz ve sağlıklı gıda temin edememeleri nedeniyle oldukça önemli. Fakat AKP hükümetleri döneminde tarım kesiminin sorunları hiçbir zaman ele alınmadı. Nasıl olsa ithal ederiz politikalarıyla, ülkeyi üretemez hale getirdiler. Kanada’dan mercimek, fasulye, Meksika’dan nohut; Balıkesir’den küçük ülkelerden et ithal ediyoruz. Sonrada yerli üretici pazar bulamasın, üretemez hale gelsin, ülke göbekten dışa bağımlı olsun bunları istedikleri de hedefledikleri de budur. CHP iktidarında, Türkiye’yi tarımda ithalatçı olmaktan çıkarıp, ihracatçı haline getireceğiz.  Tarım Kanunu’nun 21. Maddesi’ni uygulayacağız. GSYH’nin % 1’i kadar vereceğimiz tarım desteklerini iki katına çıkaracağız. Tarımsal üretimde kullanılan tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergilerini düşürerek, maliyetleri aşağıya çekeceğiz.  Parçalı tarım arazilerinin tarım sigortası sorununu çözeceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz.  Türkiye’deki tüm tarımsal ve hayvansal üretimi kayıt altına alan, Üretici Kayıt Sistemi’ni oluşturacağız. Sisteme kayıtlı üreticilerin SGK primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Tüm ürünleri, üretim araçlarını ve hayvanları, sisteme kayıt edildikleri anda primleri devlet tarafından karşılanacak şekilde, tarım sigortası kapsamına dahil edeceğiz.  Çiftçilere verilen desteklerden dosya parası, genel giderler vb. adı altındaki kesintilerin tamamını kaldıracağız. Tarımsal destekleri çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplayarak ve üzerine çiftçinin karını ekleyerek belirleyecek ve bir yıl önceden açıklayacağız. Destek tutarlarını en az enflasyon oranı kadar artıracağız.” dedi.

Akın sonrasında Bigadiç Sanayi sitesini ziyaret etti. Sanayi esnafına hayırlı işler dileyerek bol kazançlar temennisinde bulunan Akın, “24 Haziran’dan sonra bütün sanayi esnafımızın sorunlarını çözeceğiz” dedi.

Akın daha sonra Bigadiç Kadıköy, Değirmenli, Çekirdekli, Babaköy mahallelerini ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya geldi. Mahalle ziyaretlerinde samimi diyalogların yaşandığı ziyarette ilçe halkının Akın’a yoğun ilgisi vardı. Akın’ı herkes bağrına basıyor.

Bir önceki yazımız olan AMATÖR MİLLİ TAKIMIN GÖZDELERİ BANDIRMASPOR'DA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri