Yaşantımızda başımıza gelen tüm olaylar gibi sağlıksal sorunlarımız da tesadüfen meydana gelmez. Her sağlıksal sorunun mutlaka bir nedeni vardır. Doğuştan gelen rahatsızlarımız dışındaki ağrıların pisikolojik nedenleri;

Baş ağrısı: Gün içerisinde yaşanan stresten kaynaklı kasılmalar ve rahatlayamama, düzensiz nefes almak ve beyne giden oksijenin azalması baş ağrısının en önemli sebebidir.

Baş dönmesi: Kararsız, dağınık düşünme. Dikkatle bakıp görmeyi reddetme.

Boyun ağrısı: Boyun ağrısı kronik olabileceği gibi affedememek ve kin beslemek gibi sebeplerden de kaynaklanabilir.

Omuz ağrısı: Omuzlar yük taşır, bu bir başkasının size yüklediği ya da suçluluk duygusu olabilir.

Sırt ağrısı: Sırt ağrısı çevrenizden beklediğiniz destek ve sevgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bel ağrısı: Belinizde oluşan ağrıların altında yatan sebep maddi kaygılar ve geleceğiniz ile ilgili endişeleriniz olabilir.

El ağrısı: Psikologlar ellerimizin diğer insanlarla olan iletişim araçlarımız olduğunu ifade ediyor, bu sebeple vücut dilinde en çok eller kullanılır. Ellerinizde duyduğunuz ağrının kaynağı da iletişim eksikliği, anlatmak isteyip anlatamadıklarınız, kendinizi ifade edemeyişiniz olabilir.

Kalça ağrısı ve dirsek ağrısı: Kalçaların ve dirseklerin değişime en çok direnen bölgeler olduğu söyleniyor. Hayatınızda büyük değişiklikler yaşadığınızda, koşa koşa seve seve değiştiğinizi düşündüğünüz zamanlarda bile kalçalarınız ve dirsekleriniz bu değişime direniyor ve düzeni korumak istiyor olabilir, böyle durumlarda ise sinyal veriyorlar.

Diz ağrısı: Diz ağrılarının sebebinin yüksek ego, kibir ve kendini beğenmişlik olduğu düşünülmüş.

Ayak ağrıları: Vücudun bütün yükünün ayaklarda birikmesi gibi, kötümserliğin olumsuz etkileri de ayakları etkiliyor.

Bacak ağrısı: Bacak ağrılarının kişinin kendine güvensizliği, yetersizlik duygusu ve kıskançlıkla tetiklendiği düşünülüyor.