Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

VALİ HASAN ŞILDAK GÖNEN’DE BİGEP’İ DEĞERLENDİRDİ

Vali Hasan Şıldak, İl genelinde eğitimin sinerji ve motivasyonunun güçlendirilmesi  için yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları değerlendirmek üzere Gönen’de kapsamlı bir program gerçekleştirdi. Her ay bir ilçede düzenlenen programların Ocak Ayı değerlendirmesini Gönen İlçesinde yapan Vali Şıldak gün boyu devam eden toplantı ve ziyaretlerde İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. 

Vali Hasan Şıldak, İl
Vali Hasan Şıldak, İl genelinde eğitimin sinerji ve motivasyonunun güçlendirilmesi  için yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları değerlendirmek üzere Gönen’de kapsamlı bir program gerçekleştirdi. Her ay bir ilçede düzenlenen programların Ocak Ayı değerlendirmesini Gönen İlçesinde yapan Vali Şıldak gün boyu devam eden toplantı ve ziyaretlerde İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
Gönen İlçesindeki eğitim dolu programına “İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı” ile başlayan Şıldak İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile BİGEP Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları ele aldı. Gönen Kaymakamı Arslan Yurt ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın da hazır bulunduğu Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi Aylık Değerlendirme Toplantısında proje kapsamında İl genelindeki okullarda yapılan çalışmalar ayrıntılı olarak görüşüldü.
Vali Hasan Şıldak öncülüğünde Balıkesir’in ‘Eğitim Şehri’ olma yolcuğunda sinerji ve motivasyonun yükseltilmesi amacıyla yola çıkan BİGEP Projesi İl genelindeki eğitim başarısının arttırılmasını hedefliyor.
‘Akademik Başarı BİGEP’le Yakından Takip Ediliyor’ 
Balıkesir’in eğitimde adından söz ettiren iller arasında yerini alması için İl genelinde oluşan enerjiyi yakından takip eden Vali Şıldak’ın İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile yaptığı toplantıda ilk olarak Gönen İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Erbay, Gönen’de yürütülen çalışmalar ve istatistiki bilgiler hakkında bir  sunum yaptı. Sunumun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından yapılan ayrıntılı sunumda ise okullardaki başarılar ve başarısızlıkların  nedenleri, varsa sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri madde madde aktarıldı. Müdür Tatlı, üçüncüsü Gönen İlçesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, bir önceki değerlendirme toplantılarında alınan kararlar hakkında İlçe İlçe saha araştırmaları yapıldığını ifade etti. Amaçlarının temel taşları arasında yerini alan  ‘başarının izlenmesi’ hedefiyle yola çıkan BİGEP Projesi kapsamında, ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda üçüncüsü yapılan  deneme sınavlarının ilçe, okul ve ders ölçeğinde değerlendirmesi yapıldı. Sınavlara ilçelerden sağlanan katılım sayıları, okul düzeyinde ve ders bazında alınan sonuçların düzeyiyle ilgili bilgi verildi.
‘BİGEP’le Eğitimin Tüm Aktörlerine Uzanıyoruz’ 
Toplantı arasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Hasan Şıldak, her ay bir İlçede yapılan değerlendirmeler kapsamında üçüncüsü Gönen’de gerçekleşen program ile BİGEP Projesinin alandaki takibinin  yapıldığını söyledi. BİGEP’in eğitim alanında bir canlılık ve dinamizm oluşturduğunu, eğitimin bütün aktörlerine uzanarak hareketlenme sağlandığını ifade etti. Proje ile hedefler belirlendiğini ve bu hedeflere doğru yapılan çalışmaların takip edildiğini aktaran Şıldak, öğretmenler ve  okul müdürlerleriyle yapılan paylaşımlarla motivasyonunun yükseldiğinin altını çizdi.
‘Ödüllendirmeyle Motivasyonun Devamlılığı Sağlanacak’ 
Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi’nin Balıkesir genelinde eğitime bir sinerji ve motivasyon getirerek enerjiyi arttırdığını ifade eden Şıldak, “BİGEP Projesi kapsamında şu ana kadar üç deneme sınavı yapıldı. Bugün yaptığımız toplantıda 7’inci, 8’inci, 11’inci ve 12’inci sınıfları kapsayan deneme sınavlarının sonuçlarını değerlendirdik. Her okulun, her dersin başarı gidişatını tek tek irdeledik. Öğrencilerin akademik başarılarının gelişim seyrinin takibi açısından yapılan deneme sınavları önemli. Ayrıca, proje çalışmalarında gayret gösteren öğretmenler ve deneme sınavlarında başarılı olan öğrencileri ödüllendireceğiz. Bu ödüllendirmeler motivasyonun devamlılığını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.
Şıldak, BİGEP Projesinin, Balıkesir’de eğitim alanına bir canlılık getirdiğini, oluşan bu canlılığın arttırılması ve enerjinin tüm okullara yayılması için ödüllendirmenin önemli olduğuna değindi.
Vali Şıldak, büyüklüğü ve ekonomik potansiyeli çok yüksek olan Gönen İlçesinde olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Gönen İlçesinin eğitim düzeyinin BİGEP Projesi çalışmalarıyla daha da yükseleceğini  dile getirdi.
Basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından devam eden toplantıda İlçe müdürlerine söz veren Vali Şıldak, BİGEP Projesinin alandaki yansımalarıyla ilgili bilgiler aldı. Vali Şıldak proje çalışmaları kapsamında İlçe Müdürleri ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu toplantıda deneme sınavlarına katılımının en yüksek seviyede sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.
Gönen İlçesindeki  programı kapsamında okullarda öğrencilerle bir araya gelen Vali Şıldak, Öğretmen Işıl İpek Ortaokulunu ve Ömer Seyfettin Anadolu Lisesini ziyaret etti. Sınıflarında ziyaret ettiği öğrencilerle sohbet eden Şıldak, derslerine düzenli olarak çalışırlarsa başarıyı elde edeceklerini söyledi. Öğrencilere bol bol kitap okumaları tavsiyesinde de bulunan Şıldak, okul ziyaretlerinde okul yönetimi ve öğretmenlerle de toplantı yaptı. BİGEP Projesinin alandaki uygulayıcısı olan öğretmenlerin gayretli çalışmalarının başarıya yansıdığını, eğitimde oluşan bu motivasyonun katlanarak devam edeceğinin altını çizdi.
Vali Şıldak, Gönen İlçesindeki programında son olarak Okul Müdürleri, okulların BİGEP Proje sorumluları ve zümre başkanı öğretmenler ile kapsamlı bir toplantı yaptı. Toplantıda yaptığı konuşmada projeli çalışmaların sistematiğinin, yol haritasının ve sonucunun olması, bu sonuçların da değerlendirilmesi bakımından önemine değindi. Vali Şıldak, “BİGEP’i diğer İllerde, ilçelerde yürütülen eğitim projelerinden ayıran iki özelliği var. Bunlardan biri sonuçlarının olması ve bu sonuçların takip ediliyor, değerlendiriliyor olması, bir diğeri ise kapsamlı olması özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Geçtiğimiz yıl yenilikçi yaklaşımlar, tasarım beceri atölyeleri oluşturulması konusunda, uzaktan eğitimin olduğu dönemde Balıkesir büyük bir atılım gösterdi. İl genelinde toplam 135 atölye sahibi olduk. Bu bir rekor.” şeklinde konuştu.
“İnsan Faktörünü Harekete Geçireceğiz”
Balıkesir’in hakettiği başarı çizgisine BİGEP’in sinerji ve motivasyonuyla ulaşarak ‘Eğitim Şehri’ olacağını söyleyen Vali Şıldak,” Başarılıyız demek için bir hareketliliğe ihtiyacımız var. Balıkesir’in eğitim alt yapısı gerek fiziki mekanlar, donanımlar gerekse kadro bakımından birçok İle göre çok daha avantajlı durumdayız. İlimizin zenginlikleri şükredeceğimiz ölçüde imkan sunuyor. Dolayısıyla bize düşen çok daha fazla çalışmak. İnsan faktörünü  harekete geçirmeliyiz.” diye konuştu. Vali Şıldak daha sonra okul müdürleri, proje sorumluları ve zümre başkanlarından projenin alandaki yansımalarıyla ilgili bilgi aldı. Söz alan öğretmenler projenin BİGEP, özellikle akademik başarının izlenmesi ve değerlendirilmesi noktasında onlara ve öğrencilerine ışık tuttuğunu ifade ettiler. Projenin başladığı süreçten bu yana  eksiklerini gördüklerini ve bu eksikliklerin giderilmesinde BİGEP’in onlara farklı bir heyecan ve motivasyon verdiğini ifade ettiler.
nev bandırma