“BALIKESİR 2021 AFET EĞİTİM YILI PROJESİ” GÖNÜLLÜLERLE GÜÇ KAZANIYOR | Bandirma.com.tr

12 Aralık 2023 - 02:01

“BALIKESİR 2021 AFET EĞİTİM YILI PROJESİ” GÖNÜLLÜLERLE GÜÇ KAZANIYOR

“BALIKESİR 2021 AFET EĞİTİM YILI PROJESİ” GÖNÜLLÜLERLE GÜÇ KAZANIYOR
Son Güncelleme :

23 Haziran 2021 - 10:48

200
google haberler
İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak belirlenmesiyle Balıkesir Valiliği himayesinde Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda paydaş kurumlarla yürütülen “Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi” her geçen gün güç kazanıyor.
Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezinde bugün düzenlenen programla proje kapsamında Sivil Afet ve Yangın Gönüllüsü Eğitimleri başladı. “Sivil Afet ve Yangın Gönüllüsü Eğitimleri Başlıyor” sloganıyla başlatılan eğitimlerle Balıkesir’de afet farkındalığının ve gönüllü katılımların en yüksek seviyeye çıkarılması hedefleniyor.
Programa Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Pakize Mutlu Aydemir, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hv. Plt.Tuğg. Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sağay, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutan J.Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, ilgili kurum müdürleri, Siyasi Partilerin İl Başkanları ve yangın gönüllüleri katıldı.
Balıkesir’de afetlere hazırlık konusunda bu sene farkındalık oluşturma adına güzel çalışmalar yapıldığını belirten Şıldak programda yaptığı konuşmada; “İçişleri Bakanlığımızın 2021 yılını Afet Eğitim Yılı ilan etmesiyle, Balıkesir olarak bütün kurumları kapsayan çalışmalarımız fark oluşturdu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında yürütülen bu proje geniş kitlelere ulaşıyor. AFAD Müdürlüğümüz 80 bine yakın vatandaşa bu eğitimleri sağladı. Bu eğitim çalışmalarının haricinde bir de AFAD gönüllülük kavramı var. Gönüllüler her an göreve hazır farkındalık oluşturmaya yönelik çalışma yürütüyor. Ayrıca okullarımızda güzel bir uygulama yapıyoruz. AFAD gönüllüsü olan öğretmenlerimizin çalıştığı okullara tabela asarak “Bu Kurumda AFAD Gönüllüsü Vardır” şeklinde farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün gün boyu yapacağımız programlarla ülkemizi cennete dönüştüren, koruyan, yeşillendiren, bir taraftan yangınlarla mücadele eden bu kahraman teşkilatın her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha göstereceğiz.” diye konuştu.
Kırsal mahallelerdeki vatandaşlara da eğitim verildiğini belirten Şıldak, “Önceden yaşanmış yangınlardan da yola çıkarak 150’nin üzerinde kırsal mahallemizde eğitim verilen vatandaşlarımız, afetlerdeki en büyük destekçimiz olacak. Gönüllülük faaliyetlerini yaygınlaştırmaya yönelik yapılan çalışmalarımızın sebebi, projenin geniş tabana oturtularak katılımın yüksek tutulması. Mart ayında yaptığımız projenin tanıtım toplantısının ardından yapılan çalışmalarla bu amaç büyük ölçüde sağlandı.” ifadelerini   kullandı.
Vali Şıldak konuşmaların ardından AFAD gönüllüleri ve diğer personel ile bir araya gelerek sohbet etti. Şıldak arazöz, ilk müdahale aracı gibi yangınlarda kullanılan araçlar hakkında yetkililerden bilgi aldı.  Daha sonra Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan Yangın Harekat Koordinasyon Merkezini de ziyaret etti.
Yangın gözetleme kulelerine telsizden mesaj gönderen Şıldak, kulelerde nöbetçi personele çalışmalarında başarılar diledi.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x